Bir arkadasim icin hatchback bakarken gunlerdir icinden cikamadigimiz karsilastirma.

Bu araclarin fiyatlari asagi yukari ayni civarda ve cogu kisi bu paralara ust segment otomobiller alinabilir diyebilir ama son karari performansli bir hatchback olmasi yonunde dolayisyla bu ikisi arasinda kalmis bulunmaktayiz(Megane RS ve hatchback olmasa da BRZ de karar disi). Bu iki otomobil icin iyi kotu yorumlariniz varsa ve paylasmak isterseniz cok memnun oluruz.Volvo'nun R-Design makyajli hali inanilmaz hosuma gitti. Canli gorunce cok cok daha farkli duruyor dolayisyla kozmetik acidan on planda.

2 litre 245 hp T5 motor, 8 ileri sazimana eslenmis. Rakamsal guc acisindan da arada ciddi fark var ve insani arada birakiyor. Bu aracin tek kotu yani onden ceker olmasi dolayisyla ne derece keyifli bir surus olacagi muamma.

Obur taraftan BMW'de arkadan itis faktoru var ve su an bu otomobile daha sicak bakmamizdaki temel etken. Gucu daha dusuk olabilir ama farkli bir deneyim yasatacagi asikar. V40 zaten direk R-design konfigurasyonuyla alindigi zaman neredeyse tam dolu bir sekilde geliyor. Kulakciklardan, buyuk ekrana; dijital gostergeden katlanir aynalara kadar.

BMW’de ise bunarin hepsi opsiyon. Dolayiysla liste fiyatina bakinca fiyatlar farkli gozukse de ayni doluluktaki arabalar yine ayni fiyata geliyor.

Temel soru su: +68 hp ve 2 litre mi yoksa yoksa arkadan itis ve tam dolu BMW mi?
herkesin alıştığı bir otomobil olmayışı ve +68 beygir için tercihim volvo v40 t5 olacaktır.
Volvo son yıllarda ciddi ataklar yaptı bunun en güzel sonuçlarından biri de V40 hiç şüphesiz. Tercihim Volvo olacaktır bu karşılaştırmada
istemeye istemeye olsa da tercihim bmw 120i olacaktır. sebebi ise çok belli aslında: (bkz: arkadan çekiş)
'Bir arkadaşın' ilk arabasının da D2 V40 olduğu düşünülecek olursa şasi dinamiklerinin de neredeyse benzer olduğunu düşününce iki litreye çıkıp %90 ötv verip aynı arabanın hayvani güçteki versiyonunu almak çok da mantıklı değil. Farklı marka farklı tecrübe farklı hisler dururken hele... Kaldı ki 170 beygirlik 120i çekiş anlamında çok da üzmeyecektir. Yaşattığı farklı hisler de cabası.
Volvonun 2 litre motoruyla aldıktan sonra da yakıt ve vergi olarak dezavantajlı olması bir yana iki arabanın aslında çok farklı amaçlara hizmet ettiğini unutmamak gerek. V40 sizi A noktasından B noktasına güvenle taşıyacak ve malzeme kalitesiyle sizi şımartacak bir araç iken 120 tamamen sürücü odaklı yapılmış şasi ve yürüyen aksamı özel olarak çalışılmış, 50:50 ağırlık oranı ve rwd nin nimetlerini sonuna kadar kullanan bir araçtır. Aradaki 68 hp güç farkının volvonun fwd olması ve bmw nin verdiği değerlerden daha fazla yürümesiyle çok da hissedileceğini zannetmiyorum.

Başlığı açan turbocharmer adlı arkadaşa bir f20 116 kullanıcısı olarak rahatlıkla söyliyebilirim ki ; eğer arkadaşın bir petrolheadse, arkadaşına rahatlıkla 120 yi tavsiye edebilirsin.
Karşılaştırmanın galibi net olarak 1.20i'dir. 1.20'nin hissettirdiklerini f20 incelemesinden okuyabilirsiniz. hele ki bahsi geçen arkadaş bu iki arabayı karşılaştırırken yaşının aile arabası almaya yönelik değil de, daha sportif, heyecanlı ve atraksiyonlu şeyler kullanma seviyesinde olduğunu düşünüyorum.

Doğal olarak 177 hp'lik arkadan çeker 1.20i, şuan piyasada sıfır olarak alıp en maksimum eğlenceyi ve sürüş dinamiklerini satın alabileceğiniz en uygun araba.
Kesinlikle direkt olarak arkadan çeker faktörünün tercih edilmesi gereken karşılaştırma.
F20 Lci 1.20i Sahibi olarak size fikir vereyim. Öncelike sizin araçtan beklentiniz nedir ? Arkadan çeker size çok farklı deneyimler yaşatacaktır. Ve bu deneyimler için 1.20i fazlasıyla yetecektir.
Volvo'nun tasarımı gerçekten çok güzel ve çok alışılmış bir otomobil değil ve ek olarak 2.0LTve 245Hp güce sahip, 1.20i'den çok daha güçlü.Fakat bunun size vergi ve yakıt olarak dezavantaj olarak geri dönüşü var. İç mekan olarak açıkçası ben volvoların iç tasarımını çok beğenmiyorum.

Bmw 1 kasa olarak çokça görebileceğiniz bir otomobil fakat bahsettiğimiz fiyatlara dolu dolu bir otomobil alabiliyorsunuz ve M Sport'a ek olarak bahsettiğiniz opsiyonlar ile ben sizin araçtan sıkılabileceğinizi düşünmüyorum. Onun haricinde aracı burada tek tek anlatmak yerine buradan 1.20i aracımı inceleyebilirsiniz.

Ek olarak aradaki güç sizi Volvo'ya çekiyor olabilir ama 1.20i'nin size yavaş gelmeyeceğinden eminim.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri