İçine bindiğinizde kalite ve lüksü size hissettiren nadir c segmenti arabalarındandır.
Volvo'nun yıllardır süregelen 'güvenlik' akımı da aynı şekilde bu alette kendini belli ediyor. 1.6 litre turbo beslemeli 156 beygirlik ünite hem hantal değil hem de az yakıt tüketiyor.
Öndeki araca çok yaklaşınca camında kırmızı işaretlerle uyarı veren araba. İşin kötü tarafı olur da sportif kullanacağınız tutarsa o camdaki ibare yüzünden birine arkadan yazılmanız an meselesi. Güvenlik her zaman ön planda Volvo'da onu biliyorum evet ama benim gibi hot hatch seven biri için her şey fazla güvenli.
Bir kadın olarak çok beğendiğim arabadır.
Çizgileri ve koltukları özellikle çok beğendiğim özellikleri.
Bence segmentinin hem en yakışıklı hem de en sağlam arabasıdır.
Güvenlik donanımlarını artık sürücü için geliştiremedikleri için yayalar için geliştirmeye başladılar.
Eğer bir yaya'ya vurursanız kaputtan bir adet hava yastığı çıkmakta.
Çok yakışıklı olan arabadır.
Ergonomi olarak da çok beğendim, neyi nerede ararsanız bulabiliyorsunuz.
Aynı zamanda güvenlik donanımı da çok üst seviyede. Eşime, çocuğuma araba alıyor olsaydım sanırım bu arkadaşı almıştım.
focus şasesi ve focus motoruna ek olarak 30.000 lira vereceksen güzel araba.
2017 model makyajlanmış kasanın fotoğrafları nete düşmüş araba.

volvo v90'daki gibi arka stoplar eklenmiş ve renk portfoyüne amazon blue ve denim blue dahil olmuş. fırçalanmış alüminyum, siyah ızgara gibi iç dizayna eklentiler yapılmış. akıllı telefonların araçla bağlantısı sağlanmış ve akıllı tuş özelliği getirilmiş. önceden özelliklerini ayarlayabildiğiniz bu tek tuşa bastığınızda kapıları kitlemek, start/stop sisteminin devreye girmesi ve motorun ısıtılması ile telefonunuzun otomatik olarak araç medya kitine bağlantısı gerçekleşebiliyor.

foto 1
foto 2
foto 3
foto 4
foto 5
makyajlanmış halini sevdiğim ancak yeni eklenen denim blue renk seçeneğini sevmediğim araç olmuştur.
volvo dediğin keskin hatlara sahip yakışıklı araba yapar abi, hırçın renkler daha da kaliteli gösteriyor bu yüzden. bu yeni mavi renk fazla yumuşak kaçmış arabaya. sanırsın volvo değil de nissan micra alıyoruz.
3 yıldır kullandığım ve her halinden memnun kaldığım arabam. Dizel motoru ve otomatik şanzımanıyla pek bir sürüş zevki vermese de yine de kalitesinden ötürü hala elimde tutuyorum.

Aracın ön süspansiyonları fabrikadan kule gergisi monteli ve arkası çok sert. Dolayısıyla sert viraj girişlerinde kafayı açsa da çıkışları inanılmaz zevkli oluyor. Rakipleri A serisi, A3 ve Golf'e göre özellikle lift off ve flick gibi durumlarda arkayı çok keyifli ve kontrollü salıyor böylece arabanın çizgisini bozmadan bir önden çekere göre ilginç viraj performansları sergileyebiliyorsunuz.

Eğer ben aştım diyorsanız size bir tavsiye; ABS pompa ve valflerinin sigortasını sökün böylece DSTC komple devre dışı kalabiliyor. Ancak bu hareketi garanti bitmişse yapın çünkü araba hemen arıza ışığı yakıyor ve bu serviste gözüküyor.

Bir daha hatırlatayım bu iş özgüvenle filan olmaz ciddi tecrübeniz varsa sökün sigoratayı yoksa benim başıma geldiği gibi sonunda refüje uçabilirsiniz! Tabii ben de b**unu çıkarıp, mıcıra girip, kendimi Sebastian Loeb zannettiğim için bahsettiğim olay meydana geldi, asfaltta bir 109 GTI misali çok daha keyifli oluyor, toprağa girmeyin!!!

İleriki zamanlarda bu 3 yıllık deneyimle gözlemlediklerimi daha detaylı bir yazıda kaleme almayı düşünüyorum.

Gençlere bir daha hatırlatayım efsane sürücü olabilirsiniz ama bu tarz olaylara bambaşka bir seviye ve olgunluk gerekiyor. Ben tövbe ettim, size de aynı şey olmasın, sonra arabanın her yeri trimden ayrı ötüyor haberiniz olsun :D

Kadınların genelde çok sevdiği araç. B segmentinde birçok aracı seviyolar da C segmentine geldiğinde devreleri yanıyor. Çok nadir seviyolar C segmentini onlardan biri de kesinlikle bu. Kız arkadaşımdan biliyorum.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri