1998 yılında üretimine başlanmış olan Volvo'nun amiral gemisi olan otomobil.
Volvo 960'ın yerini alması için üretilmiştir, selefi gibi arkadan çekişli değil önden ve 4 çeker olarak üretilmiştir. 2007 yılında yediği makyaj ile daha Avrupalı görünmeye başladı ve tüm güvenlik testlerinden tam puan ile ayrıldı. Binek olarak satılmakta olan en sert şasili araba seçilmiştir, aynı zamanda içinde örüm oranı en az olan 3 otomobilden biridir. Bu ayıcık yaklaşık 1800 kilogramdır ve eğer performanssız bir motor ile tercih ederseniz sizi kanser eder, ucuz olsun diye gibi bu arabayı D2 motorlu almayın, aldırtmayın.
İçine oturunca tanka binmişsiniz gibi hissettiren otomobil.
Viraj kabiliyeti falan düşüktür ama zaten üretim amacı da bu değildir. Gerçekten çok başka bir otomobil.
Yerini 2016 volvo s90'a bırakmış olan otomobildir.
Keskin hatları, estetik görünmeye çalışmaması ve sağlamlığı ile gönlümüzde yer etmişti.
Binen kişilere genellikle 'baba' gözüyle bakılırdı, çünkü işi bilmeyen adamın tercih edeceği bir otomobil değildir. Yerine geçen s90 çok daha teknolojik ve yakışıklı olmuş, göreceğiz ne kadar satacak.
Yolda görünce dönüp baktırtan otomobil.
Bence bu segmentte zamanında üretilmiş en 'baba' otomobildir. Türkiye'deki Volvo imajından dolayı yeterli sayıda satmamıştır.
D3 motoru ağır kasayı gayet iyi yürütmektedir. Süspansiyonları konfor odaklı olup eski amerikan arabalarının hissini yaşatmaktadır. Denildiği gibi viraj kabiliyeti düşük olsa da otoban sürüşlerinde çok keyiflidir. Malzeme kalitesi gayet iyi olup BMW ve Mercedes'te olmayan elitlik bu İsveç tankında mevcuttur.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri