Önce Volkswagen ile başlayan, daha sonra tüm markalarda yaşanan emisyon skandalı gibi geniş kapsamlı bir hale gelen konunun çıkış sebebidir.

egzoz emisyon ölçümü sırasında safe mode gibi bir moda girip emisyonu düşük gösteren bu yazılım ile ilgili bir çok haber yapıldı. Bazıları son 5 yılda üretilen tüm dizel otomobiller dedi, bazıları 1 yıllık bir mevzu dedi..

Merkezden alınan bilgisayarlarda yapılan incelemeye göre bu yazılım 1999 yılında üretilmiş ve 2000'li yıllar başından itibaren kullanılmaya başlanmış.

Volkswagen'in ne kadar büyük bir bok çukurunun içinde olduğunu anlamak için yeterli bir sebep.
Skandal haber, VW'nin daha da zor durumda kalmasına sebep olacaktır. Şimdi son 16 yıldır üretilmiş tüm otomobilleri inceleme altına alınacak.

Konuyla ilgili başlıklar:

(bkz: volkswagen'in emisyon skandalı yüzünden özür dilemesi)
(bkz: emisyon skandalının mercedes ve ford'a sıçraması)
(bkz: emisyon skandalının bmw'ye de sıçraması)
(bkz: emisyon skandalında audi'den gelen istifa)
(bkz: renault emisyon skandalı)
(bkz: volkswagen group'un batması)
ağzımın açık kalmasına sebebiyet vermiştir.
şahsen en fazla 5 senelik bir mevzu diye düşünüyordum. 16 yıllık çok uzun zaman. bu sırada doğaya verdikleri zararı anlatmaya rakamlar yetmez. volkswagen gözümden düşmüştü. bir kez daha düştü.
Algı operasyonudur. Hemen hemen tüm markalarda çıkacak olan hileli yazılımın sadece VW tarafından yapıldığını düşünmek bence sözlükteki en saçma fikirlerinden biri.
Elimize son gelen haberler hileli yazılımın 1999 yılında Audi tarafından geliştirildiğini ama VW'nin geçtiğimiz yıla kadar bunu kullanmak için beklemiş olduğu yönünde. İlginç...
Kullanıcılarına 5'er bin dolar ödemek zorunda kalacakları yazılım.
(bkz: volkswagen'in emisyon skandalı için 5 bin dolar ödemesi)
2001’de avrupa yasalarında getirilen düzenlemeler ile mücadele etmek için ilk olarak audi tarafından hazırlanan yazılım. ancak audi yazılımı sadece geliştirmiş, yasal olmadığı için kullanmamış.
sonra volkswagen 2005’te nitrojen oksit seviyelerini yasal düzeylerde tutmakta başarısız olunca yazılımı kullanmaya başlamış.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri