"together - strategy 2025" adlı on yıllık vizyonunu temsil eden 2025 stratejisini açıklayan şirket.

buna göre volkswagen, elektrikli otomobiller, otonom sürüş, dijitalleştirme ve mobilite hizmetleri gibi yeni iş alanlarına yatırımlarını fazlasıyla artıracak. öncelikle haziran 2017’den itibaren, volkswagen tiguan ve audi a5 modellerinden başlayarak benzinli tsi ve tfsi motorlarına partikül filtresi eklenecek ve partikül emisyonu %90 azaltılacak. 2022 yılı itibariyle ise yılda yaklaşık 7 milyon otomobil bu filtre teknolojisine sahip olacak. emisyon skandalından sonra bozulan imajını çevre dostu teknolojilere yönelerek düzeltmeye çalışan vw, 2016 yılını bir dönüşüm yılı olarak görüyor. ceo matthias müller, önümüzdeki yıllarda meydana gelecek olan değişikliklerin sadece otomobilleri değil genel olarak ulaşımı kapsayacağını söyledi. adeta devrimsel bir dönüşüm amaçlanıyor.

müller bey demiş ki;
--- spoiler ---
"yanmalı motorlar bir süre daha bizimle olmaya devam edecek ve 2030’da piyasanın üçte ikisini oluşturacak. ama bu aynı zamanda kalan üçte birin elektrikli otomobiller olacağı anlamına geliyor. e-mobilite güçlü bir gerçeklik haline gelecek. e-mobiliteyi volkswagen’in yeni ayırıcı özelliği haline getireceğiz”.
--- spoiler ---

plana göre 2025 yılı itibariyle 30 tam elektrikli yeni otomobil piyasaya sürülecek. hedef ise yıllık 2 – 3 milyon elektrikli otomobil satmak; yani toplam satışın %25’i. yakıt hücresi konusunda da kimseden geri kalmayıp vakti geldiğinde bu alanda girişimde bulunacaklarmış.

sözün özü, skandaldan gereken dersi almışlar. zaten karlılık oranları feci şekilde düşmüştü. bunların hepsini yeni nesil teknolojiye ayak uydurarak aşmayı planlıyorlar. mantıklı bir çıkış yolu bulmuşlar. bakalım bu kez işler nasıl gidecek.
tümünü gör
ilgili galeri