2011 yılında üretimine başlanan volkswagen'in mini sınıfı üyesi modeli. üç kapılı ve beş kapılı hatchback versiyonları mevcuttur.

aracın dizaynı ünlü italyan tasarımcı walter de silva'ya aittir. 2007 yılında başlayan konsept araba çalışmalarının bir ürünüdür. fuarlarda tanıtılan tüm prototiplerde arkadan motorlu & arkadan çekişli olarak tanıtılmasına karşın önden motorlu ve önden çekişli üretime çıkmıştır.

slovakya'daki bratislava ve brezilya'daki taubate fabrikalarında üretimi yapılır. seat mii ve skoda citigo ile platform kardeşidir.

1000cc'lik benzinli, lpg'li ve elektrikli versiyonları mevcuttur.

2012 yılında dünyada yılın arabası ödülüne layık görülmüştür.
Almanya'da oldukça iyi satış rakamları yakalamış olan a segmenti otomobil.

Özellikle de lpg'li versiyonu tam bir yakıt cimrisidir. Konfor ve malzeme kalitesi içinde hiç fena olmadığı konuşuluyor.
1 mart'ta cenevre'deki fuarda 1 lt'lik ve 115 beygirlik golf bluemotion tsi motoruyla görücüye çıkacak mini araba. 0-100 hızlanması 10 saniye olacakmış. gayet tatmin edici gözüküyor.
söylentilere göre mini suv tarzının da yakında piyasaya çıkması beklenen model.
en eğlenceli volkswagen'dir.

aslında bu modelde de iç dizaynda çok kaba hatlar kullanılmış olsa da biraz renk katarak dinamizmi yakalamayı başarmışlar. zaten 1.0 litre motorlu öğrenci dostu bir araç hedefi olduğu için bu profile uygun üretilmiş.
baksanıza şunun ön konsoluna ne kadar eğlenceli duruyor.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri