2001 senesinden beri ilk sahibi olarak kullandığım araçtır. Daha önceki versiyonlarını bilemem ama son jenerasyon serilerdeki en başarılı, en sorunsuz ticari araç diye iddia edebilirim. Periyodik bakımlarının dışında bana bu zamana kadar ekstra bir şey çıkarmadı. Yağını, tuzunu zamanında eksik etme yeter. Şu an 250 bin kilometrelerde, bu şekilde giderse bir bu kadar daha yapacaktır. Keşke aldığım yıllarda Doğuş Oto aksesuarlarında budama yapmayıp, en azından bir yol bilgisayarı, ABS ve Airbag koysaydı. Ara sıra değiştireyim artık diye yeni modellerine bakıyorum, ihanet etmiş gibi arkama bakmadan geri dönüyorum. Evladımız gibi filan oldu, satmaya kıyamıyoruz. Zamanında hatrı sayılır bir çok markayı tokatlayıp, sürücülerinin aklını aldığımız olmuştur, bilen bilir :) Toplanın T4'cüler; gelin kucaklaşalım, kaynaşalım.
260bin+ km de birine sahip olduğum. sıfır almıştık. üzmez, yarı yolda koymaz.
2001 yılında transporter modelinin 50. yılına özel 250 adet üretilenlerden 49.'sunu 8 senedir günlük olarak kullandığımız araç. şu ara 260 bin km'ye dayandı ve 60 bin km'dir de yazılımlı olarak biniyoruz. sürekli yük taşınmasına ve bir kez avrupa turu yapmış olmasına rağmen halen sorunsuz bir şekilde çalışıyor. kronik arıza sayılır mı bilmem ama; cam motoru, kapı ve cam fitilleri, merkezi kilit, varsa koltuk ısıtma ve turbo hortumları zamanla cortlar. onun dışında periyodik bakımları zamanında yapıldığı sürece arıza çıkaracağını sanmıyorum. ön cam üstü, çamurluk ağızları ve kapı altlarından zamanla çürür.

gidişi iyi sayılmaz, uzun yolda idare eder. 5 silindir sesi güzel, üst devirlerde hoş hırıltısı var. yalnız titreşimi dur kalk trafikte eziyete dönüşüyor maalesef. kullanımı kolay, aynalar kocaman etrafı rahatlıkla görebiliyorsunuz. çok büyük olduğundan gelen geçen kırıyor kaçıncı kez değişti hatırlamıyorum. konfor vasat, yalıtım yok ve arkadaki 3'lü koltuk sonrası boş, bu sebeple uzun yol seyahatleri yolcular için bol sesli ve zorlu geçer. yakıt tüketimi şehir içi 9-10 litre şehir dışı 7 litre civarı arkası hiç boş değilken. deposu da 80 litre. (bkz: metrobüs mü bu amk)

donanım olarak epey zengin, sunroof, çift sürgü, koltuk ısıtma, webasto, abs, çift airbag gibi süper donanımları var. hoparlörler çöp, sök at daha iyi. sürüşü epey yatmasına rağmen zevkli ancak frenler yetersiz. bir pist gününe de çıkarmayı istiyorum, bakalım.
bunlar da ilginizi çekebilir