1950 yılında üretimine başlanan volkswagen'in ticari modeli. bir başka deyişle minibüs vosvos.

minibüs, kamyonet, minivan, pick up ve karavan olmak üzere birçok tip ile karşımıza çıkmıştır.

volkswagen beetle kasası üzerine inşa edilen ve type 2 kasa kod adını kullanan bu araç, tam 6 nesildir üretimini sürdürüyor.

1950-1967 yılları arası t1-type 2
1967-1979 yılları arası t2-type 2
1979-1992 yılları arası t3-type 2
1990-2003 yılları arası t4-transporter
2003-2014 yılları arası t5-transporter
2014-günümüz arasında ise t6-transporter adıyla arz-ı endam etmektedir.

ilk üç jenerasyon type 2 ismiyle satışa sunulurken, 1990 yılında üretimine başlanan 4. nesil ile transporter adını almıştır. adından çok araçlarda yapılan en büyük değişiklik arkadan motorlu düzeneği öne taşımalarıdır.

segmentinde dünyanın en çok satan aracıdır. en büyük rakibi ise ford transit'tir.
eski versiyonu vosvos gibi şirin ve klasikler arasına giren,
yeni versiyonu ise taş gibi sağlam olan minibüstür.
volkswagen'in ürettiği en sağlam 4 tekerleklilerdendir, şüphesiz.
Orta hallinin vip aracı. Kendinizi erbakan malkoç gibi hissedebilirsiniz.
küçüklüğümden kalan, bana yaz tatillerini ve izmir'i hatırlatan şirinlik abidesi. babam şehiriçinde araba kullanmaktan nefret eder, ki şimdiye nazaran eskiler gayet iyiydi. yaz tatili geldiğinde ailecek doluşup istanbul'dan izmir'e akardık. 80 model ve dört ileri vitesliydi.

dört diyip küçümsemeyin ama o yollarda araç sollarken şaha kalkardı resmen dördüncü viteste minibüs. 100'ü pek geçemezdik, motor müsaade etmezdi. saatlerce süren yolculuklarda bir kez bile bozulduğuna şahit olmamıştım. bu yüzden saygım sonsuzdu.

o eski versiyonlarında bir karakter vardı hem minibüslerde. bir yüz ifadesi vardı sanki. bazen kızgın kızgın bakıyor, bazen çocuğunu oynarken görünce babanın yüzünde oluşan tebessüme dönüyordu.

artık uzun yola çıkmıyor, garajda emekliye ayrıldı. bakımlarını eksik etmiyoruz amma velakin. yıllarca o bize baktı, şimdi biraz emekliliğin tadını çıkarsın.
ingiltere pazarında mobil ofis konseptinde kullanılması planlanan model. içeride bir masa, bir çalışma masası, televizyon, dolaplar... ada'da en büyük ikinci hafif ticari araç üreticisi konumunda olan vw, esnek çalışma prensibine sahip işyerleri ve çalışanların gereksinimlerini karşılamayı planlayarak pasta payını biraz daha büyütmek istiyor.

foto 1
foto 2
foto 3
foto 4
foto 5
asistanlık aracı olan (bkz: enişte kasa doblo) dan sonra level atlanarak geçilen doçent aile aracı.

Bunda da yine Doblo itemlerini görebilirsiniz.Tuğra, parlak kromajlar, bagaj paspası,mangal gibi donanımlar bulunur. Eğer siyah renk + zindan spec cam filmli modeller görürseniz bilin ki içinden stajyer mafya vari insanlar bulunuyordur. Atar yaparken ona göre yapın terslik çıkabilir yani. Her türlü kuralsız hareket gelebilir hazırlıklı olmalısınız.

Transporter kullanıcılarından en masum olanları ise bağ-bahçe, kalabalık aileler için kullanılan bi yerleri oynanmamış olanlarıdır. Onlar kurallara uygun normal giderler en sevdiğim sürücülerdir. Ancak yukarda saydıklarımdan birine rastgelirseniz derhal uzaklaşmanız tavsiyedir.
2006 modelinin ankara yolunda 180/190 km ile giderken bile "bas bas daha giderim" dedirten araçtır. Sürmesi zevkli ve sınıfının en atak aracıdır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri