volkswagen ve nissan'ın kompakt crossover segmentindeki iki satış canavarının karşılaştırılması. qashqai, ilk 6 aylık periyotta nissan'ın en çok satan modeli iken; tiguan ise japon rakibinin ancak 3'te 1'i kadar satabildi.

qashqai'nin 1200cc dig-t 115hp benzinli ile 1500cc dci 110hp ve 1600cc dci 130hp'lik iki dizel motor opsiyonu bulunuyor. tiguan ise, 1400cc tsi bluemotion 125hp ve act 150hp benzinli ile 1600cc tdi 115hp ve 2000cc 150hp dizel seçenekleri mevcut. nissan visia, tekna, sky pack, sky pack limited edition, black editon ve platinum olmak üzere 6 farklı donanım seviyesi sunarken; volkswagen ise klasik trend, comfort ve highline paketleri mevcut. her iki markada da manuel ve otomatik vites olarak iki farklı tip şanzımanı seçilebiliyor. en üst paketlerde 4x4 çekiş sistemi de var. zengin varvasyonlar oluşturmak mümkün.

nissan 76 bin ile 132 bin bandına yayılmışken; vw ise 87 bin ile 169 bin skalasında değişiyor.

dış tasarımda markalar kendi özgün çizgilerini taşıyor. iç mekanda ise benzerlikler fazlasıyla mevcut. malzeme kaliteleri güçlü, lake kaplamalar, krom detaylar, yumuşak plastik... her ikisi de gayet şık ve ergonomik bir sunuma sahipler. sade, şık ve kullanışlı diyebiliriz.

araç uzunlukları ve aks mesafeleri hemen hemen aynı. arka tarafta bu yüzden benzer özellikler sunuyorlar lakin tiguan'ın kızaklı arka koltukları vw'yi bir adım öne geçiriyor. istediğimiz gibi ayarlayabildiğimizden dolayı ihtiyaç anında bagajın hacmini 470 litreye (qashqai'nin 430 litre) kadar yükseltebiliyoruz.

yol tutuş ve süspansiyon sistemi için tiguan bir tık önde. darbe emişleri daha yumuşak. gerek kabin sessizliği gerek yüksek hızlarda rüzgar sesi filan kesinlikle vw daha iyi. qashqai torsiyon çubuğu kullanmasına rağmen bu açıdan onlar da başarılı diyebiliriz. virajlarda kafa kafaya bir performans sunduklarını belirtelim.

qashqai bu segmentte daha eski ve tanınır ancak tiguan'ın yenilenen yüzü denemeye değer ve birazcık zaman istiyor bence. tiguan belli açılardan ön plana çıkıyor; velhasıl qashqai'nin daha oturaklı ve daha ucuz olması kendisini alınabilirlik bakımdan mantıklı kılıyor.
2016 volkswagen tiguan'in tasarım ve motor seçenekleri olarak önde olduğu karşılaştırma. bence nissan qashqai'nin bu karşılaştırmada pek bir şansı yok.
resimlere bakınca peşpeşe ne kadar birbirlerine benziyorlarmış dediğim karşılaştırma. DCi dizel seçeniği, fiyatı ve kendini kanıtlamasıyla bana öyle geliyor ki qashqai tercih sebebi olacaktır.
yeni tiguan'ın bir hayli methini duyduğumdan qashqai'nin pabucunun dama atılmış olma ihtimalinin yüksek olduğu karşılaştırma.
qashqai'nin en donanımlısının, tiguna'ın en donanımsızına eş olduğu düşünülünce qashqai'ni hiç şansı kalmayan karşılaştırmadır.
vw'nin bir tık daha iyi olduğu sonucuna ulaştığım karşılaştırma. tiguan ne kadar iyi olursa olsun, qashqai'yi piyasadaki yerinden edemez ama.
Vw son kasayla. Şehir içinde ve kompaktın ılk arabası olduğu için şehir içinde qasqhai hiç de fena değil ancaaak...
Mesele hız ve otoyolda qasqhai 130 dan yukarı hiç yol tutmuyor ve takla atacakmış hissi veriyor.
Tiguan ise ben sedanım dercesine virajları umursamıyor bile.
tasarımı ve konforu ile tiguan'ın ağırlığını koyduğu karşılaştırma. aradaki fiyat farkı ise qashqai için büyük bir artı. çoğu alman gibi tiguan da kendini fiyat konusunda belli ediyor haliyle.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri