1995 yılında üretimine başlanan volkswagen'in çok amaçlı taşıtlar -mpv- sınıfı üyesi modeli. persçe kökenli bir kelime olan sharan, kralların kızağı manasına gelir.

vw grubu, ford ile yaptıkları özel bir ortaklık sonucu ford galaxy platformu üzerine aracı inşa etmiştir. aracın tasarımına karşılık almanlar bu model ile kuzey amerika pazarına girmemeyi kabul etmiştir.

kardeşi seat alhambra ile portekiz'deki autoeuropa fabrikasında üretilmektedir.

ikinci nesiller ise passat b7 platformunda üretilmiştir. ford'un autoeuropa fabrikasından çekilmesi üzerine vw, tamamen kendi yapımları olan sharan'ı üretmeye başladı.

daha büyük, daha geniş, daha hafif ve daha güçlü olan bu araç, 1400cc tsi ve 2000cc tsi benzinli motorlarının yanı sıra 2000cc'lik dizel opsiyonu ile satışa sunulmuştur.
İlk kasası ile çirkinlik konusunda rakip tanımayan otomobil. Daha sonra elini yüzünü toparladılar ama benim aklımdan o çirkin görüntü hiç bir zaman gitmedi.
seat alhambra'nın platform kardeşidir.
gurbetçilerimizin vazgeçilmez tatil otomobillerinden biri. bir de kendim de zamanında kullandığım daha küçük modeli olan ve motoru hariç beni kendine aşık eden touran var.(bkz: volkswagen touran)
Ülkemizde pek görmeye alışık olmadığımız aile otomofili. Nedense bu tarz araçlar ülkemizde tutulmuyor aynı sw araçlar gibi, millet gidip doblo neyin alıyor bunların yerine. Ne enteresan milletiz çoluk çocuk binmek için ticari araç almak nedir hala anlamadım bunun bir sürü derdi var yok muayene yok köprü geçişi. Zihniyete bak çoluk çocuk binmek için ticari araç alınıyor ama bunlar aktif ve pasif güvenlik elemanları olarak oldukça geri araçlar yani çocuğu taşımak çocuğun hayatından daha değerli. Off çok yükseldim susuyorum.
Gurbetcilerin agirlikli olarak Almanya'da (sonrasinda Avusturya,Hollanda,Fransa... diye liste uzayabilir) doblo niyetine kullandilkari arac. Almanlar bu otomobil icin "türken porsche (Türk Porsche'si)" derler. Bir diger benzeri ise seat alhambra'dir.
ford galaxy ile olan kardeşliğini galaxy ye binince göstergelerin vw göstergesi olmasından anladığım araç
her gördüğümde vosvosun şahanı dediğim otomobil.acaba doğru telefuzu nedir.(doğru telefuzunu bile bilmiyorsam tutmamış bir arabadır.)
gurbetçiler haricinde çok çok nadir görülen aile otomobili. yüksek fiyatının, haliyle az satılmasının sebeplerinden biri de vergi sistemi diyebiliriz.
1.4 tsi 150 ps dsg akar..
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri