1.6 litrelik motora sahip wrc arabasıdır.
318 beygir - 430 Nm tork üretir. sıralı 6 ileri şanzımana sahip, 4 çeker şaka makinesi aslında.
1200 kilogram olmasının da sebebi roll cage'dir.
volkswagen polo gti aracımı satamayıp evlat yapmaya karar verirsem bunun bodykitini yapıcam üstüne.
Türkiye'deki tüm volkswagen polo gti sahiplerinin tamponlarının peşinde koştuğu otomobil.
Son 3 yıldır tek başına tüm WRC yarışlarını domine eden küçük şaheser. Değeri 1 milyon doların üzerinde.

Evet teknik verileri bir şaka makinesi olduğunu söylüyor olabilir fakat wrc bodykit bas bas bağırıyor, yanıma yaklaşma ezer geçerim diye.

Özel hayatımda beni tanıyanlar bilir, hyper car'ların ve süper arabaların büyük hayranıyım, hep rüya garajlarım var bunlardan ziyade çok büyük bir GTR fanıyım, fakat yeryüzünde tek bir araba imkanım olsaydı isteyeceğim tek şey polo R wrc olurdu. Türkiyede bir polo gti alarak böyle bir bodykit yaptırmak en büyük hayalimdi fakat yapabilecek kapasitede hiçbir yer yok maalesef.

Öyle tatlı öyle sevimli öyle güzel bir alet ki, Bunun güzelliğine karşı yazdığım bir yazı sayesinde Castrol güçlü deneyimlerden Finlandiya rallisine vw takımının vip konuğu olma ödülünü bile kazandım. Öyle bir aşk var yani siz düşünün.
Oldukça agresif ve hareketli bir görünüme sahip olan otomobil. Merak ettiğim husus aslında şu; bu arkadaş sürekli kazanıyor tamam da, diğer ralli arabalarından farkları neler? Yani sonuçta hepsinin aynı motor gücüne falan sahip olduğunu düşününce çok mantıklı gelmiyor.
Aslında otomobiller arasında pek bir fark olmadığını Loeb wrc'ye döner dönmez citroen aracı ile VW takımına ter döktürdüğünde gösterdi. Fakat yine de farklar var. Markaların kendi mühendislikleri ve sağlamlık bu konudaki en büyük etken. Hyundai en ufak bir şeyde yolda bırakırken polo wrc uzun etapları limitlerde geçebiliyor. Böyle bir araca alışmış ve böyle bir araçla yoğrulmuş pilot da artık ustalaşıyor. Yoksa Latvala da aynı aracı kullanıyor. Pilotaj farkı mutlaka söz konusu. Ogier bu konuda gerçekten bir efsane.
wimmer-tuned modifiye markası dokunuşuyla 414hp'ye yükselebilen makine. polo s2000 versiyonunda kullanılan 2000cc'lik 217hp güç üreten stock motor üzerinde çalışmalar yapılmış. yaklaşık 10 bin euro tutarındaki kit ile sonuç 414hp ve 651nm tork olmuş.

daha güçlü turbo, güçlendirilmiş air intake, 6 barlık yakıt pompası, daha yüksek basınç, y-tipi kısa katalitik sistem, özel alaşımlı spor egzoz. yani kısaca stage 4 performans kiti.
hiçbir supersport'a olmadığım kadar aşık olduğum otomobil. hafif, hızlı, sıralı şanzıman, ve dayanıklı. ayrıca 4 çeker. bir petrolhead daha ne ister?
1000 beygirlik kamyonla yarıştığı bir videonun olduğu canavar.

video
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri