aynı segmentte yer alan ve 42.500 ila 66.000 tl arası değişen fiyatlara sahip iki aracın karşılaştırılması. biri volkswagen golfün küçük kardeşi, diğer tarafta yeni kasası ve teknolojik adımlarıyla kendini yenileyen corsa.

aynı motor hacmine sahip (1.0) modellerinin fiyatlarına baktığımızda, 75 ps'lik trendline polo'ya 43.500 tl ödememiz gerekirken, essantia paketine dahil ecotec turbo motorlu 115 ps'lik corsa'ya ise 43.400 tl vermemiz gerekiyor. hatta corsa'nın 1.2cc 70 ps'lik essantia paketinin 42.500 tl opsiyonu da mevcut.

dizel modellerinde ise corsa 1.3 cdti 75 ps'lik standart paketine 55.600 tl değer biçerken, polo 1.4 tdi 75 ps'ye 58.000 tl'yi uygun görmüş. aşağı yukarı aynı fiyat baremine sahip olmalarına karşın, dur-kalk trafikte vw'nin dsg şanzımanının corsa'nın tork konventörlü otomatik şanzımanı rakibine göre daha çok yakması ve çıkardığı sorunlar nedeniyle birçok kesimin tepkisini çekmiş durumda. üstelik vw'nin dizel motorlarının sesli olarak çalıştığından herkes rahatsız.

corsa hacim bakımından, polo'ya kıyasla daha elverişli. boyları hemen hemen aynıyken, opel'in genişliğinin fazla olması hem bagajda hem de iç hacimde daha rahat bir alan sağlıyor.

iç donanımda polo, abisi golf'ün küçük bir kopyası. konsol, vites, direksiyon... basit ama şık duruşuyla çizgisini hiç bozmuyor. corsa ise daha hareketli bir iç dizayna sahip. yeni modelleriyle beraber ne buldularsa koymuşlar havasına bürünmüşler. zaman zaman göz yorabiliyor.

performans ve yakıt tüketimi bence corsa'nın gerçekten önde olduğu bir durum. her ne kadar fabrika verileri aşağı yukarı aynı sayıları verse de kullanım tecrübesiyle polo'nun ağır ve çok yaktığı aşikar. dur-kalk trafikte dsg, hem çıkardığı sorunlarla hem de hesabını bilememesiyle sınıfta kalıyor. akıcı bir trafikte tutumlu olabilir ama hele istanbul'da yaşıyorsanız bu sıkıntıyı derinden hissedeceksiniz.

bence sade ve şıklıktan yanaysanız polo, genç ve dinamik bir görünüm istiyorsanız corsa tercihi doğru olacaktır.
tümünü gör
ilgili galeri