aynı segmentte yer alan ve 42.500 ila 66.000 tl arası değişen fiyatlara sahip iki aracın karşılaştırılması. biri volkswagen golfün küçük kardeşi, diğer tarafta yeni kasası ve teknolojik adımlarıyla kendini yenileyen corsa.

aynı motor hacmine sahip (1.0) modellerinin fiyatlarına baktığımızda, 75 ps'lik trendline polo'ya 43.500 tl ödememiz gerekirken, essantia paketine dahil ecotec turbo motorlu 115 ps'lik corsa'ya ise 43.400 tl vermemiz gerekiyor. hatta corsa'nın 1.2cc 70 ps'lik essantia paketinin 42.500 tl opsiyonu da mevcut.

dizel modellerinde ise corsa 1.3 cdti 75 ps'lik standart paketine 55.600 tl değer biçerken, polo 1.4 tdi 75 ps'ye 58.000 tl'yi uygun görmüş. aşağı yukarı aynı fiyat baremine sahip olmalarına karşın, dur-kalk trafikte vw'nin dsg şanzımanının corsa'nın tork konventörlü otomatik şanzımanı rakibine göre daha çok yakması ve çıkardığı sorunlar nedeniyle birçok kesimin tepkisini çekmiş durumda. üstelik vw'nin dizel motorlarının sesli olarak çalıştığından herkes rahatsız.

corsa hacim bakımından, polo'ya kıyasla daha elverişli. boyları hemen hemen aynıyken, opel'in genişliğinin fazla olması hem bagajda hem de iç hacimde daha rahat bir alan sağlıyor.

iç donanımda polo, abisi golf'ün küçük bir kopyası. konsol, vites, direksiyon... basit ama şık duruşuyla çizgisini hiç bozmuyor. corsa ise daha hareketli bir iç dizayna sahip. yeni modelleriyle beraber ne buldularsa koymuşlar havasına bürünmüşler. zaman zaman göz yorabiliyor.

performans ve yakıt tüketimi bence corsa'nın gerçekten önde olduğu bir durum. her ne kadar fabrika verileri aşağı yukarı aynı sayıları verse de kullanım tecrübesiyle polo'nun ağır ve çok yaktığı aşikar. dur-kalk trafikte dsg, hem çıkardığı sorunlarla hem de hesabını bilememesiyle sınıfta kalıyor. akıcı bir trafikte tutumlu olabilir ama hele istanbul'da yaşıyorsanız bu sıkıntıyı derinden hissedeceksiniz.

bence sade ve şıklıktan yanaysanız polo, genç ve dinamik bir görünüm istiyorsanız corsa tercihi doğru olacaktır.
eskiden iyi birer ikiliyken, corsa'nın giderek şişmanlayıp makyaja yüklenen ve polo'nun ise her daim güzelliğini koruyan iki arkadaşa benzettiğim karşılaştırma. corsa'nın iç hacminin geniş olması tamamen karoseri büyüklüğüyle alakalı.
1.2 litrelik motorları için konuşacak olursak:

İki araçta benzinli motora sahipler. Benzinli motorlar bildiğimiz üzere ülkemizde pek sevilmezler ancak bu araçlar için istisna yapabiliriz. Şehir içi yakıt tüketim miktarları oldukça akranlarına göre düşük olan bu araçlar beş vitesli manuel şanzımana sahipler. Polo klasik görünümünden vazgeçmemiş yine. Corsa ise daha modern bir dış görünüm ve konforlu kabin içi tasarımı ile gözleri kamaştırıyor denilebilir. Hatchback'lerden beklediğimiz gibi bagaj hacimleri benzer nitelikte. Polo’nun 280 iken Corsa'nın ise beş litre daha fazla bagaj hacmi bulunuyor.
Corsa'nın yeni kasasında daha feminen görünmesi yüzünden Polo'ya karşı çok da galip gelemeyeceği karşılaştırma.
dsg'li polo'nun her türlü kazanacağı versus.
Nereden bakarsan bak değişmeyecek. B segmentinin kralı Polo'dur. En önemlisi gram trim sesi olmaz onda. Eğer Corsa'ya özel bir ilgi beslenmiyorsa tercihin Polo'dan yana kullanılması gerekir.
İki aracıda uzun süre kullanıp, test eden birisi olarak tercihimi Opel Corsa 1.2 Essentia'dan kullanıyorum. 1.0 Polonun çekim gücü gerçekten az ve Polo yakın zamanda kasa çıkartacağı için şimdi aldığınız araç 8-9 ay sonra eski kasa olacak. Bu yüzden Corsayı tavsiye ederim.
Gerek motor, gerek şanzıman gerek malzeme kalitesi olsun Polo kesinlikle daha iyidir diye düşünüyorum. Özellikle motor konusunda.
trendline poloya dünya para bayılmaktansa tercihimi makul dolulukta corsa dan yana kullanacağım karşılaştırma
zamanla opc görünüme de geçilirse de tadından yenmez
66bin verip poloya cros controlu olmayan arabaya binenler bence yeni corsaya olumlu bir adım atmalı :)
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri