volkswagen ve opel'in d segmentindeki en çok satan passat ve insignia modellerinin karşılaştırılması. hatta vw'nin yılın ilk yarısını baz aldığımızda en çok satan modeli passat. ki bunda 1.4 motor seçeneğinin etkisi çok büyük.

passat, 1400cc 125ps ile act 150ps'lik iki tsi benzinli ve 1600cc 120ps ile 2000cc 150ps, 190ps ve 240ps'lik tdi dizel motorlarıyla donatılabiliyor. klasik trendline, comfortline ve highline donanım paketleri ile manuel ve dsg şanzıman seçeneklerine sahip. fiyat aralığı 82,8 bin - 214 bin arası değişiyor.

insignia ise, 1600cc 170hp'lik benzinli ile 1600cc 136hp ve 2000cc 170hp'lik dizel motorlarıyla yüklü. edition elegance, design, cosmo, elite ve sport donanım paketleri ile manuel ve otomatik vites seçenekleri mevcut. fiyat skalası 101 bin ile 170 bin arası oynuyor.

ayrıca belirtelim ki her iki markanın da 4 çeker opsiyonları bulunmakta.

heybetli görünüşlere sahip iki model iç mekanda ayrılık yaşıyor. passat'ın sınıfının altındaki malzeme kalitesi rahatsız edici. sert plastikler tasarım sayesinde göz ardı ediliyor. insignia ise bu konuda passat'ı geride bırakıyor. diz altına kadar uzanan yumuşak plastik, lake kaplama ve krom detaylar çok iyi bir kombinasyon oluşturmuş.

ergonomik dizayn tipik tüm alman arabalarındaki gibi çok iyi. opel bu konuda makyaj öncesi sıkıntı yaşamasına karşın daha sade bir sunum ile gayet rahatlamış. passat klasik çizgilerini barındırıyor.

passat, insignia'dan 7 cm daha kısa. aks mesafesi arasında fazla fark yok ancak arka koltuk diz mesafesinde insignia bu farkı hissettiriyor. gerçi insignia sportif tavan çizgisi nedeniyle tavandan kaybediyor bu avantajını. üstelik daha geniş olmasına karşın küçük camlarıyla passat'tan daha ufak bir alan sunuyor gibi. bagaj dizaynı ise passat'ın yine önde olduğu diğer bir konu. yaklaşık 50 litrelik bir fark var.

insignia'ya makyaj sonrası gelen süspansiyonlar ile sağladığı konfor hissi, passat'ın üzerinde. rahat bir sürüşe sahipken sesi de halletmişler. passat çukur ve tümsek geçişlerinde darbe emişi hususunda biraz geride. hafif sarsıntılar bir süre sonra rahatsız etmeye başlıyor.

sportif çizgisinden uzaklaşan passat son yıllarda daha oturaklı bir görüntü veriyor. daha ağır abi oyuncağı modunda. insignia direksiyon hissiyatı ve geri bildirimi açısından daha eğlenceli diyebiliriz.

güvenlik testlerinde iki aracın da 5 yıldız aldığını ekleyelim.

genel olarak baktığımızda insignia çoğu özelliğiyle passat'ı geride bırakan bir araç ancak satış konusunda sınıfta kalıyor. motor seçeneklerinde passat'ın alt dilimde yer alan modelinin olması. onu f/p bakımından fersah fersah öne taşıyor.
tümünü gör
ilgili galeri