volkswagen ve opel'in d segmentindeki en çok satan passat ve insignia modellerinin karşılaştırılması. hatta vw'nin yılın ilk yarısını baz aldığımızda en çok satan modeli passat. ki bunda 1.4 motor seçeneğinin etkisi çok büyük.

passat, 1400cc 125ps ile act 150ps'lik iki tsi benzinli ve 1600cc 120ps ile 2000cc 150ps, 190ps ve 240ps'lik tdi dizel motorlarıyla donatılabiliyor. klasik trendline, comfortline ve highline donanım paketleri ile manuel ve dsg şanzıman seçeneklerine sahip. fiyat aralığı 82,8 bin - 214 bin arası değişiyor.

insignia ise, 1600cc 170hp'lik benzinli ile 1600cc 136hp ve 2000cc 170hp'lik dizel motorlarıyla yüklü. edition elegance, design, cosmo, elite ve sport donanım paketleri ile manuel ve otomatik vites seçenekleri mevcut. fiyat skalası 101 bin ile 170 bin arası oynuyor.

ayrıca belirtelim ki her iki markanın da 4 çeker opsiyonları bulunmakta.

heybetli görünüşlere sahip iki model iç mekanda ayrılık yaşıyor. passat'ın sınıfının altındaki malzeme kalitesi rahatsız edici. sert plastikler tasarım sayesinde göz ardı ediliyor. insignia ise bu konuda passat'ı geride bırakıyor. diz altına kadar uzanan yumuşak plastik, lake kaplama ve krom detaylar çok iyi bir kombinasyon oluşturmuş.

ergonomik dizayn tipik tüm alman arabalarındaki gibi çok iyi. opel bu konuda makyaj öncesi sıkıntı yaşamasına karşın daha sade bir sunum ile gayet rahatlamış. passat klasik çizgilerini barındırıyor.

passat, insignia'dan 7 cm daha kısa. aks mesafesi arasında fazla fark yok ancak arka koltuk diz mesafesinde insignia bu farkı hissettiriyor. gerçi insignia sportif tavan çizgisi nedeniyle tavandan kaybediyor bu avantajını. üstelik daha geniş olmasına karşın küçük camlarıyla passat'tan daha ufak bir alan sunuyor gibi. bagaj dizaynı ise passat'ın yine önde olduğu diğer bir konu. yaklaşık 50 litrelik bir fark var.

insignia'ya makyaj sonrası gelen süspansiyonlar ile sağladığı konfor hissi, passat'ın üzerinde. rahat bir sürüşe sahipken sesi de halletmişler. passat çukur ve tümsek geçişlerinde darbe emişi hususunda biraz geride. hafif sarsıntılar bir süre sonra rahatsız etmeye başlıyor.

sportif çizgisinden uzaklaşan passat son yıllarda daha oturaklı bir görüntü veriyor. daha ağır abi oyuncağı modunda. insignia direksiyon hissiyatı ve geri bildirimi açısından daha eğlenceli diyebiliriz.

güvenlik testlerinde iki aracın da 5 yıldız aldığını ekleyelim.

genel olarak baktığımızda insignia çoğu özelliğiyle passat'ı geride bırakan bir araç ancak satış konusunda sınıfta kalıyor. motor seçeneklerinde passat'ın alt dilimde yer alan modelinin olması. onu f/p bakımından fersah fersah öne taşıyor.
Daha bugün iki aracında "gırtlak" donanımını mıncıklama fırsatı buldum. Malzeme kalitesi, işçilik, tasarım anlamında Passat bir kaç gömlek yukarda. 10 bin lira kadar daha pahalı fakat o farka değecek kadar daha iyi hissettiriyor Passat. Insignia'yı kullanmadığımdan sürüş karakterleri konfor ve yalıtım konusunda yorum yapamam.
Bu vesileyle en yakın zamanda sözlük yönetimine 240ps gücündeki Passat'ın güncesini istediğimizi bildiriyorum. (bkz: Swh)
herkesin altında olan passat dolayısı ile tercihimi opel insignia'dan yana kullanacağım karşılaştırma.
Maalesef premium markalara çıkılmadığı sürece passat'ın karşısında çok da durulabileceğini sanmıyorum. Tercihim passat'tan yana olacaktır.
dop dolu olan versiyonu alınmayacak ise tercih ingsignia'dan yana olmalıdır. sebebi çok belli, boş passat cidden çok boş, insanın yüzüne bakası gelmiyor. volkswagen golf al daha iyi.
Passat son kasayla çağ atladığı için pek kıyas götürmeyecek karşılaştırma, eski kasasıyla mukayese etmek lazım.
şahsen dış görünüm açısından açık ara insignia desem de fiyat performans açısından passat tokatlar.
passat'ın su götürmez kazanacağı karşılaştırma. hem motor, hem donanım hem de fiyatıyla.
aynı özelliklere sahip modellerin kıyaslanması durumunda passat'ın pahalı olduğu ortaya çıktığı karşılaştırma.
İki aracıda uzun süre kullanmış birisi olarak kesinlikle Insignia diyorum....Yol tutuşu, direksiyon geri bildirimi ,daha güçlü motoru,dsg gibi her an patlamaya hazır bomba gibi bir şanzıman yerine modifiye edilmiş tam otomatik tork konvertörlü evladiyelik ve sorunsuz şanzımanı ula,fiyat ve donanım seviyesiyle kaliteli iç mekanıyla öne çıkıyor....Passat alırken sadece o ambleme 10-20 bin ₺ fazla para ödeyenler ikinci elde daha yüksek fiyatlarda satıldığınıı iddia ederken alırken verdikleri farkı unutuyorlar bu hataya düşmüş biri olarak bunu içtenlikle itiraf ediyorum
  • / 4
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri