Çok da uzaklarda aranmaması gereken ihtimal.
Belçika, Hollanda ve İsviçre'de satışlar durduruldu, 11 milyon aracın geri çağrılması gerekiyor. Onlara harcanacak paralar + 18 milyar dolar ceza var. Doğuş Oto zor durumda, 15 gün önce 120.000tl'ye sattıkları hatta sıra verdikleri Volkswagen Passat'lar için verilen kaporalar geri alınmaya başlandı. Sonun başlangıcı belki de tüm bu olanlar.
Çok tehlikeli olan durum. Böyle bir olay olması durumunda tüm dengeler değişecektir, bu söylentiler çıktığından beri Ford hisseleri çok yükseldi. Aynı şekilde bu açığı Bmw ve Mercedes kesinlikle değerlendirecektir. Neler olacak film izler gibi izleyeceğim.
VW Fetişi olan ülkemizde bu durum sanıldığı kadar kolay olmayacaktır. Türkiye olduğu gibi dünyada da bu durumu sallamayan birçok fanatik VW ci olacaktır. Koskoca VAG grup ne 18M $ ile batar ne doğuş aldığı kaporaları vermekle batar. Derin bir yara aldığı kesin ama kısa olmayan ama uzunda olmayan bir vadede kendini toparlar...
Bence imkansız olan olasılık.
Şirketi ciddi sarsacak o kesin, ancak batmayacaktır. Bazı ülkelerin ambargo koyup yasaklaması da sert bir darbe olmuştur. Ülkemizde yardım kampanyası başlatacak kafada olanlar bile varken bizde bir değişiklik olmaz.
Ülkemizde ne kadar etkili oldu bunu gelecek ay ki satış rakamları ile görürüz. Asıl olay Avrupa'da kaybettiği prestij ki ben de üzüldüm bu duruma. Avrupalı'lar bizden çok daha çevreciler ve onlar için bu konu çok önemli olduğundan tepkiler bu kadar büyük oldu. Doğus Oto hisseleri 19'dan 6'lara düştü bence bugünü de 5'in sonlarında kapatacaklar. Bunlar pek güzel haberler değil.
600 bin çalışanın olduğu bir firmanın Alman ekonomisine katkısı düşünülürse batmasına izin verilmeyeceğini düşünüyorum. Ha etkilenir mi, elbette, ancak batmaz.
Batmasın izin verilmemiş olan marka. Çok normal, nasıl batırabilirlerdi ki? Hükümet buna zaten izin vermezdi, bir de patronculuk olaylarında bir deyiş vardır 'batmayacak kadar büyük olmak' diye, işte VW için tam olarak olay bu.
skandalın patladığı amerika'da satışların sadece %10 düzeyinde düşüş yaşamasından dolayı olmayacağına kanaat getirdiğim durum.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri