Çok değişik bir karşılaştırmadır. Şase'leri aynıdır, ortak onlarca parçaları vardır. Aslında görünen tek fark biri kilitli önden çeker diğeri 4 çekerdir.

Golf R'ın 4x4 oluşundan dolayı 0 - 100'ü 4.9 saniye, seat leon cupra 280'in ise 5.7 saniyedir.
Leon 1421 kilo iken golf r 1495 kilodur. Arada 74 kilogramlık fark çok da az sayılmaz.
Leon 280 beygir - Golf R ise 300 beygirdir. 20 beygir de azımsanmayacak bir fark.

Testlerin hepsinde Leon Cupra hem daha hızlı hem de daha iyi dönen bir araba olarak lanse edilmiş.
Arada da neredeyse 30.000tl fark olduğunu düşünürsek mantıklı olan Cupra'dır.
Golf R için çok keyifli olduğu, bazı yerlerde arkadan çekişli bir araba gibi bir karaktere büründüğü söyleniyor. Daha test etme şansı olmamış dahi olsam benim tercihim golf r olurdu. Sebebi ise malzeme kalitesi, 4x4 oluşu, şekli şemali vs. bence bunların hepsi R'dan yana.
Mavisine aşık olduğum golf r'ı şehir içinde zibidilik için alırdım. Her ışıkta dikerdim, lift off yapıp totoyu yanıma alıp gaz açardım. Leon pistlik bir araba: (bkz: istanbul park güncel süreler)
Golf daha gündelik kullanıma uygun, kaliteli ve konforlu kullanımı daha "User friendly" fiyat farkıda oradan geliyor.Cupra pist için daha çok.
Volkswagen Golf R lüks oluşu ile Seat Leon Cupra 280 ise sportifliğiyle bir adım önde.
Pist için tabii ki Cupra alınır, tartışılması bile yersiz.
Birinin özeti ışıkta kalkış, diğerininki pistte önden çekiş rekoru. Ancak Golf R hem iç mekan kalitesiyle hemde her ortamda kullanılabilitesiyle birkaç adım önde. İster piste çık, ister drag yap, ister karda eğlenmeye çık, istersende tak kış lastiklerini uludağa kayağa git.
Leon'un başarısı her ne kadar iyi ve doruklarda olsa da saygı duyması gerektiği bir otomobildir bence Golf R. Benim de tercihim Golf R olurdu 4 çekerden dolayı. 4 çekere alıştıktan sonra başka türlüsüne geçmek de biraz zordur zaten. He bazen bilmeyenler çıkabilir böyle golf r dı gti'dı falan standart bir golf sanılabilir. İşte o zaman şakayı geç eşek şakası makinesi olmak için idealdir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri