alman volkswagen grubu ile japon toyota'nın hatchback modellerinin karşılaştırılması. tok kapı sesi sevdalıları, auris'e burun kıvaracaktır lakin özellikler pek de farklı değil.

kompakt sınıfa üye bu iki arabadan vw, golf'ün 1.2 TDI 110PS Midline Plus modeline 61.100 TL fiyat biçmiş. toyota ise benzer motor hacmine sahip Auris 1.33 100PS Life'a 54,800 TL demiş. aksesuar ve ek donanımda golf biraz daha pahalı gibi dursa da toyota da yabana atılır cinsten değil.

performans ve sürüş keyfi açısından vw yine ağır basıyor ama temiz, kaliteli ve fazla sorun çıkartmayacak bir araba arıyorsanız toyota beklentilerinizi fazlasıyla karşılıyor. öte yandan 100km'de golf, auris'e oranla yaklaşık 1lt daha az yakıyor ama sıkışık trafikte bu pek de kıstas olamaz.

bence auris'in rakibine göre tek eksisi iç donanımı. bayağı bir görünümü var. konfor tamam okey ama biraz da göze hitap eden bir tasarım olsaydı, iyi olacağıydı. demem istemem odur ki, fiyat / performans açısından auris, golfü tokatlıyor gibi...
keseye zarar vermeyen auris, günümüz şartlarında alınabilecek en uygun arabalardan biri. yok performansmış, yok az yakıyormuş falan fişman. bu sıkışık trafikte zaten arabalar benzini adeta içiyor. performans sergilemelik bir durumumuz da yok, yarışçı mıyız biz? sonuç olarak bize her şeyden geriye kalan sadece toyota auris.
Toyota Auris'in 1.33 litrelik motoru sadece baz donanımda satılıyor, o da bildiğim bomboş demek istediğim karşılaştırma.

Eğer 1.4 dizel seçeneğini istiyorsanız da vermeniz gereken en ucuz fiyat 74.600 tl.

Bunun dışında diğer motor seçeneği de 100 yıldır kullanılan 1.6 litrelik motor. Yakıt canavarı.

Teknolojik gelişmelerden nasibini alamamış bir otomobil olan Auris'i tercih edemiyorum maalesef.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri