aynı fabrika ürünü olmasına karşın aralarında bariz bir fiyat farkı bulunan iki aracın karşılaştırılması. 1.2 TSI 110PS motorunu kullanan her iki aracın golf olanı 61.100 TL iken, leon ise 57.000 TL. hem de aynı donanıma sahiplerken... üstelik daha üst motor seçeneklerinde golf 90binleri görürken, leon 80binde kalıyor.

aynı fabrikasyon ürünü olduğundan mütevelit, iki araç da 1.2 TSI 110PS, 1.4 TSI 125PS, 1.4 EcoTSI 150PS ve 1.6 TDI 110PS motor opsiyonları bulunuyor. fiyat farkını oluşturan asıl olaya gelirsek;

golf, midline plus (en baz model), comfortline ve highline olarak üç farklı donanım seviyesi sunuyor. aslında midline ile comfortline&highline arasında büyük fark var. en baz model olmasına karşın kolçak, soğutmalı torpido gözü, dokunmatik ekran, 8 hoparlör, ısıtmalı yan aynalar, elektronik el freni, start/stop sistemi, yol bilgisayarı gibi birçok özellik mevcut midline'da. comfortline'da direkt olarak koltuk döşemeleri, çok fonksiyonlu deri direksiyon simidi ve vites topuzu ve piano black iç dekor ile bambaşka bir havaya bürünüyorsunuz. highline paketini pek tarif etmeye gerek yok. zira yok yok. bi-xenondan cruise control'a, park sensörlerinden katlanır yan aynalara kadar herşey var.

leon ise, style ve fr donanım paketlerine sahip. reference dediğimiz baz paketi doğuş'un ithal etmediğinden dolayı yok sayarak devam ediyoruz. tek tek saymaktansa bu paketin golf'ün comfortline ve highline paketi arasında bir yerde kalıyor, hatta highline'a biraz daha yakın diyebiliriz . fr zaten, direkt uçuşa geçmenizi sağlıyor.

aslında aynı elden çıkma iki araç, ufak tefek oynamalarla farklı ürünlermiş gibi sunuluyor. fiyat farkı ise volkswagen ve seat isimlerinden kaynaklanıyor. comfort ve highline'da yüksek malzeme kalitesi ve işçilik göze çarpsa da, leon'un tek dezavantajı bence ikinci eli. uzun vadede leon'un, kısa vadede ise golf'ün kazandığını söyleyebiliriz.
tümünü gör
ilgili galeri