aynı fabrika ürünü olmasına karşın aralarında bariz bir fiyat farkı bulunan iki aracın karşılaştırılması. 1.2 TSI 110PS motorunu kullanan her iki aracın golf olanı 61.100 TL iken, leon ise 57.000 TL. hem de aynı donanıma sahiplerken... üstelik daha üst motor seçeneklerinde golf 90binleri görürken, leon 80binde kalıyor.

aynı fabrikasyon ürünü olduğundan mütevelit, iki araç da 1.2 TSI 110PS, 1.4 TSI 125PS, 1.4 EcoTSI 150PS ve 1.6 TDI 110PS motor opsiyonları bulunuyor. fiyat farkını oluşturan asıl olaya gelirsek;

golf, midline plus (en baz model), comfortline ve highline olarak üç farklı donanım seviyesi sunuyor. aslında midline ile comfortline&highline arasında büyük fark var. en baz model olmasına karşın kolçak, soğutmalı torpido gözü, dokunmatik ekran, 8 hoparlör, ısıtmalı yan aynalar, elektronik el freni, start/stop sistemi, yol bilgisayarı gibi birçok özellik mevcut midline'da. comfortline'da direkt olarak koltuk döşemeleri, çok fonksiyonlu deri direksiyon simidi ve vites topuzu ve piano black iç dekor ile bambaşka bir havaya bürünüyorsunuz. highline paketini pek tarif etmeye gerek yok. zira yok yok. bi-xenondan cruise control'a, park sensörlerinden katlanır yan aynalara kadar herşey var.

leon ise, style ve fr donanım paketlerine sahip. reference dediğimiz baz paketi doğuş'un ithal etmediğinden dolayı yok sayarak devam ediyoruz. tek tek saymaktansa bu paketin golf'ün comfortline ve highline paketi arasında bir yerde kalıyor, hatta highline'a biraz daha yakın diyebiliriz . fr zaten, direkt uçuşa geçmenizi sağlıyor.

aslında aynı elden çıkma iki araç, ufak tefek oynamalarla farklı ürünlermiş gibi sunuluyor. fiyat farkı ise volkswagen ve seat isimlerinden kaynaklanıyor. comfort ve highline'da yüksek malzeme kalitesi ve işçilik göze çarpsa da, leon'un tek dezavantajı bence ikinci eli. uzun vadede leon'un, kısa vadede ise golf'ün kazandığını söyleyebiliriz.
Kabini 10 numara olan Volkswagen Golf ile fiyat / performans otomobili Seat Leon karşılaştırması.

Bence son kasaları için konuşacak olursak Golf hem daha yakışıklı hem de daha lüks ama buna karşılık fiyatı Leon'dan yüksek.

Leon ise her şeyden biraz biraz vaat eden bir otomobil. Kalitesiz kimse diyemez ama 10 numara da değil.

Motor - şanzıman - yürüyen her şey aynı zaten, tek farklılık tasarım ve malzeme kalitesi.

Bu tercih cebinizde ne kadar paranız olduğu ile alakalı.
Her ne kadar aynı elden çıksa da aynı platform ile üretilse de otoparkcom incelemelerinde Leon'un kolaylıkla arkadan kopma eğilimi , süspansiyonların başarısız sönümlemesi ile golf'den geride bulunan ancak bana göre fiyat/performans açısından ve FR paketlisinin oldukça şık olduğunu düşünmemden dolayı tercihimin leon olacağı karşılaştırmadır.
fiyat/performans olarak benim için de cevabı seat leon olan karşılaştırmadır. sebebine gelince;

geçtiğimiz hafta sonu bir arkadaşım önce volkswagen golf 7 comfortline paketi için fiyat aldı, sonra da seat bayiisine gitti. comfortline paket golf 7'nin indirimli fiyatı 73.100 tl idi. seat leon'da ise fr paket (cam tavandan ve golf'te olmayan birçok özellikten falan bahsediyorum) için 73.750 tl fiyat verdiler. tabii ki onun tercihi de seat leon oldu.

mutlaka iki araç arasında aerodinamiksel ve tekniksel bazı farklar vardır, ancak aynı paraya hemen hemen aynı arabanın full paketini sadece volkswagen yerine seat yazıyor diye almamak bana mantıklı gelmiyor.
Ne amaçla otomobil alınacağı önemli olan karşılaştırma.

Fiyat avantajı evet Seat Leon'da ama malzeme kalitesi ve sessizlik avantajı da Golf'te.

Golf'e bindiğiniz zaman çok daha iyi hissediyorsunuz kendinizi, çünkü her şey olması gerektiği gibi. Leon'da bir şeyler eksik maalesef.

Ne istediğinizi biliyorsanız eğer tercihiniz de aslında çok belli.
Bir Seat ibiza cupra kullanıcısı olarak Golf'ü tercih ederdim . Evet aynı paraya daha donanımlı bir araç alıyorsunuz ama Leon FR almayacaksanız eğer Tdi mesela gerçekten iç kalite Golf önde . Yani Leon'a binince veya yeni ibizalara hani o ekranın o bazı donanımların sanki öylesine konulmuş yani hadi bu da olsun satarken söyleriz işte dermişcesine konulmuş olduğu beni soğutuyor araçtan . Hani tartışmayı Seat'a yaymak gerekirse gerçekten VW satsın diye SEat'a üvey evlat muamelesi gösteriliyor . Belki biraz abartı olacak bu kadar değil tabi ama Nike ile Nixe gibi .

Çoğu şey aynı ama bazı şeyler yapıştırma - emanet gibi duruyor Seat'ta .
Galibi olmayan karşılaştırma.

İlk olarak, her iki otomobilin de altyapı,motor ve şanzımanları aynı. Leon tasarım ve fiyat açısından daha iyi, golf ise iç mekan olarak leon'dan çok daha iyi. O yüzden eğer derseniz ki; "ben gazcıyım, çakalım arabaya bindim mi gazlarım" o zaman cevap leon, ama derseniz ki; "ben arabaya bindiğim zaman kendimi iyi hissetmek isterim, zengin donanım isterim" o zaman da cevap golf.

tartışmasız seat leon diyeceğim karşılaştırmadır. sebebini merak edenler: (bkz: seat leon fr 1.4 tsi incelemesi)
düşünmeden vw golf diyeceğim karşılaştırma çünkü düşünürsem seat leon derim
sebebini merak edenler: (bkz: seat leon fr 1.4 tsi incelemesi)
golf biraz daha aile babalarına hitap ediyor ancak leon özellikle fr donanımıyla gençlere hitap ediyor diyebiliriz
benim tercihim (bkz: seat leon fr )
  • / 3
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri