Bence karşılaştırma olarak yanlış yöne bakıyor olabiliriz. Zira bu karşılaştırmayı esasında platformunu tamamen yenileyen ve Dünya'nın en verimli ve sorunsuz düşük hacimli dizel motorlarından birine sahip olan Megane 4 ile yapmak daha doğru olacaktır. Yeni kasayla platform sorunlarını gidermiş bir Renault geliyor. Malzeme kalitesinde eskisinden çok farklı olduğunu (büyük ihtimalle yine de Golf'ün bir tık altında olmasını bekliyorum) göz önünde bulundurmamız lazım.

Fiyat karşılaştırması buradaki yaptığım yeni açılımın en önemli bacağı olacaktır. Rakamlar üzerinden gidelim: Highline paket Golf dizel+otomatik 108.000 TL civarında satılıyorken, yeni Megane 4 Icon paket dizel+otomatik (TR'de satışı başlamadığından bu rakam benim tahminim) 93.000 TL civarında bir fiyata satılacak. İkisinin şanzıman teknolojisi de birbirinin muadili olan çift kavramalı üniteler olduğundan o konuda da geri kalır bir yanı yok Megane'ın. Evet bu şanzımanlar yapısı itibariyle diğer otomatik şanzımanlardan 70-90 kg daha ağırlar ama çok verimliler ve konforlular.

Yani Astra'nın Golf'ten minimum %15 daha ucuza satılması konusundaki beklentimi Megane 4 karşılıyor. Ve hatta Renault'nun yeni platformu olan (Nissan ortaklığıyla oluşturulmuş) CMF-CD'nin de Opel'in platformundan çok üstün olduğu göz önünde bulundurulunca Golf'e göre uygulanacak iskonto oranı %10'lar seviyesinde olması gerekir. Megane 4 beklenmeli C hatch segmentinde arayışta olanlar için.
tümünü gör
ilgili galeri