60 bin ila 90 bin arası fiyat bareminde dolaşan, golf 7 ile yeni nesil k kasa astra'nın karşılaştırılması.

yeni nesil astra'lardan kastım, 2017 modeller. uzun süre satışta kalan h kasadan sonra j kasayı piyasaya süren opel, k kasası ile sorunlu j kasanın imajından kurtulmak istemiş belli ki. ancak fiyat politikalarına gelirsek, pahalı dediğimiz golf'ten aşağı kalır yanı yok. vw, en alt tabanda 1.2 tsi bluemotion 110 ps'lik golf'e 61.100 tl fiyat çekmiş. yeni astra ise, 1.0 105 ps'lik enjoy paketine 64.000 tl istiyor. gerçi golf, astra'ya göre bir alt pakette kalıyor ama dediğim gibi fiyat açısından pek de avantajlı bir seçim değil astra.

asıl fark dizel seçeneklerinde ortaya çıkıyor. golf ve astra en boş 1.6 dizel modellerine 74-75 bin paha biçerken, üst paketlere ve daha yüksek beygir seçeneklerine yöneldiğimizde astra'nın 5 ila 10 bin kadar ucuza geldiğini ekleyelim.

performanslarına gelirsek, astra tork konvertörlü otomatik şanzımanda ısrarını sürdürürek içi tez kullanıcılarının içini sıkacak gibi yine. tepki süresinin dsg'ye göre 1-2 saniye uzun olması, dur-kalk'ı bol trafiklerde iç bayabilir. ancak yakıt tüketiminde astra'nın 1.0'lık motor seçeneği akılları çelmiyor değil ve yeni modellerin 200 kg hafiflediğini unutmayalım. ecotec motoruyla 4.4 l / 100 km gayet hoş bir tüketim.

golf bildiğimiz sade ve şık tarafı temsil ederken, astra ise daha gençlere yönelik gibime geldi. daha yuvarlak hatlar, yeni teknoloji intellilux led farlar ile de hırçın bakıyor. iç dizaynda da astra yine daha dolu dolu duruyor. almak istediğiniz aksesuar veya paketler(ekstralar) daha ucuz. ama golf, kesinlikle kalite kokuyor. oturunca rahatlıkla hissedebiliyorsunuz.

araçlar sürekli gelişim halinde ve haliyle sıkıntıları olabiliyor. golf'ün dsg ile başı dertteyken, astra'nın performans & yakıt tüketimi tatsızlığı ve zaman zaman yaşanan yol tutuş sorunları mevcut. yeni nesillerde akibeti ne olur tam belli değil. golf biraz pahalı olsa da daha sorunsuz bir araba imajı çiziyor.
tümünü gör
ilgili galeri