60 bin ila 90 bin arası fiyat bareminde dolaşan, golf 7 ile yeni nesil k kasa astra'nın karşılaştırılması.

yeni nesil astra'lardan kastım, 2017 modeller. uzun süre satışta kalan h kasadan sonra j kasayı piyasaya süren opel, k kasası ile sorunlu j kasanın imajından kurtulmak istemiş belli ki. ancak fiyat politikalarına gelirsek, pahalı dediğimiz golf'ten aşağı kalır yanı yok. vw, en alt tabanda 1.2 tsi bluemotion 110 ps'lik golf'e 61.100 tl fiyat çekmiş. yeni astra ise, 1.0 105 ps'lik enjoy paketine 64.000 tl istiyor. gerçi golf, astra'ya göre bir alt pakette kalıyor ama dediğim gibi fiyat açısından pek de avantajlı bir seçim değil astra.

asıl fark dizel seçeneklerinde ortaya çıkıyor. golf ve astra en boş 1.6 dizel modellerine 74-75 bin paha biçerken, üst paketlere ve daha yüksek beygir seçeneklerine yöneldiğimizde astra'nın 5 ila 10 bin kadar ucuza geldiğini ekleyelim.

performanslarına gelirsek, astra tork konvertörlü otomatik şanzımanda ısrarını sürdürürek içi tez kullanıcılarının içini sıkacak gibi yine. tepki süresinin dsg'ye göre 1-2 saniye uzun olması, dur-kalk'ı bol trafiklerde iç bayabilir. ancak yakıt tüketiminde astra'nın 1.0'lık motor seçeneği akılları çelmiyor değil ve yeni modellerin 200 kg hafiflediğini unutmayalım. ecotec motoruyla 4.4 l / 100 km gayet hoş bir tüketim.

golf bildiğimiz sade ve şık tarafı temsil ederken, astra ise daha gençlere yönelik gibime geldi. daha yuvarlak hatlar, yeni teknoloji intellilux led farlar ile de hırçın bakıyor. iç dizaynda da astra yine daha dolu dolu duruyor. almak istediğiniz aksesuar veya paketler(ekstralar) daha ucuz. ama golf, kesinlikle kalite kokuyor. oturunca rahatlıkla hissedebiliyorsunuz.

araçlar sürekli gelişim halinde ve haliyle sıkıntıları olabiliyor. golf'ün dsg ile başı dertteyken, astra'nın performans & yakıt tüketimi tatsızlığı ve zaman zaman yaşanan yol tutuş sorunları mevcut. yeni nesillerde akibeti ne olur tam belli değil. golf biraz pahalı olsa da daha sorunsuz bir araba imajı çiziyor.
Galibi maalesef tok kapı sesi olan karşılaştırma.

2016 opel astra büyük bir beklenti ile çıktı ama donanım seçenekleri ve yol tutuşu ile ufak bir hayal kırıklığı yaşattı. Bu sorunların çoğu makyaj ile düzeltilecektir diye düşünüyorum.

O zaman işte çok iyi bir rakip olabilir Volkswagen Golf'e.
o kadar laf ediyoruz ama volkswagen golfün yine kazandığı maç. astra yeniden kasa değiştiriyor ve golf ise daha oturmuş bir imaj çiziyor. bu kadar para verip alıyorsam, aracıma güven duymalıyım.
eğer aynı araçların 2.el durumları karşılaştırılsa galip kim gelecek merak ediyorum. yani ikinci elde hem golf hem astra'nın fiyatları aynı oranda mı düşüyor yoksa astra'da fiyat daha mı fazla iniyor. müzmin ikinciel kullanıcısı olarak benim tercihim astra olurdu.
avrupalı gazeteciler tarafından cenevre fuarı öncesi yapılan oylamada yılın otomobili seçilen opel astra k'nın bence galip geldiği karşılaştırma.
iki alman cenvagerinin kapışması. astra yılın otomobili seçilmiş, golf'ün satış rakamları ve kalitesi ortada. ikisi de çok güzel arabalar. bu eşleşmenin kazananı kesinlikle almanlar.
Astra'da kullanılan tork konvertörlü şanzımanın "modern" tork konvertörlü bir şanzıman olmaması Golf karşısında otomatik vites arayışında olanlar için dikkate alınmalıdır. Ve hatta karşısındaki Golf'ün çift kavramalı hızlı tepki veren sorunlarını gidermiş bir şanzımanı olması belki de bu tartışmayı Golf lehine 1-0 önde başlatmak için yeterlidir. Üzerine bir de Opel'in, platform konusunda PSA grubuyla ortaklığa gitmesi uzun vadede Opel aleyhine yaşanacak bir gelişmenin ilk adımı olmuştur. PSA grubunun modüler platformları dahi VW grubunun platformlarının çok gerisindedir.

Kullanılan kaynak teknolojisinden, değişken geometrili süspansiyon uygulamalarına kadar düşününce, aynı fiyat skalasında karşılaştırılacak çok fazla birşey olmadığını düşünüyorum. Astra'yı tercih edebilmem için aynı donanım seviyesinde aynı motor-şanzıman kombinasyonunda, Golf'ten minimum %15 ucuz olmasını isterim. İşte o zaman işin içine optimum fiyat-performans konusu girer, ona diyeceğim yoktur.

Tipi sevilir, farlarına aşık olunur, aradığınız renk vs Astra'da vardır ona denecek bişey yok.
Bence karşılaştırma olarak yanlış yöne bakıyor olabiliriz. Zira bu karşılaştırmayı esasında platformunu tamamen yenileyen ve Dünya'nın en verimli ve sorunsuz düşük hacimli dizel motorlarından birine sahip olan Megane 4 ile yapmak daha doğru olacaktır. Yeni kasayla platform sorunlarını gidermiş bir Renault geliyor. Malzeme kalitesinde eskisinden çok farklı olduğunu (büyük ihtimalle yine de Golf'ün bir tık altında olmasını bekliyorum) göz önünde bulundurmamız lazım.

Fiyat karşılaştırması buradaki yaptığım yeni açılımın en önemli bacağı olacaktır. Rakamlar üzerinden gidelim: Highline paket Golf dizel+otomatik 108.000 TL civarında satılıyorken, yeni Megane 4 Icon paket dizel+otomatik (TR'de satışı başlamadığından bu rakam benim tahminim) 93.000 TL civarında bir fiyata satılacak. İkisinin şanzıman teknolojisi de birbirinin muadili olan çift kavramalı üniteler olduğundan o konuda da geri kalır bir yanı yok Megane'ın. Evet bu şanzımanlar yapısı itibariyle diğer otomatik şanzımanlardan 70-90 kg daha ağırlar ama çok verimliler ve konforlular.

Yani Astra'nın Golf'ten minimum %15 daha ucuza satılması konusundaki beklentimi Megane 4 karşılıyor. Ve hatta Renault'nun yeni platformu olan (Nissan ortaklığıyla oluşturulmuş) CMF-CD'nin de Opel'in platformundan çok üstün olduğu göz önünde bulundurulunca Golf'e göre uygulanacak iskonto oranı %10'lar seviyesinde olması gerekir. Megane 4 beklenmeli C hatch segmentinde arayışta olanlar için.
Opel i opel için sevmiyor, vw i fiyat/donanım verimsizliğinden dolayı mantıklı bulmasam da, opel in ikinci eldeki kaybedeceği değer, yıllardır süre gelen saçma kronik problem korkuları ile golf yine mantıklı tercih olabilir, ancak golf ün de yüzü eskidi.
Zor bir karşılaştırma ama dünkü Astra sürüşünden sonra sanırım Opel temsilcisini tercih edeceğim ben!
Sürüşü aynı derecede kaliteli, motor çok canlı, kabin geniş ve çok daha güzel bir tasarıma sahip.
  • / 3
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri