nurburgring nordschleife pist rekorunu çok uzun yıllar sonra renault megane rs trophy'den almış olan otomobil. Bu muhteşem bir başarı, keza o rekoru almak için kimler ne taklalar attı da başaramadı. (bkz: 2015 honda civic fk2 type-r)

Alet 290 beygir ve önden çekiş, ff pozisyonuna sahip. Ön düzeni Volkswagen Golf Gti ile aynı, lsd tabii ki var.

Ülkemizde satılmayacağı açıklanmıştı, sanırım bir gelişme de yok.
Overboost teknolojisi sayesinde aslında 310 beygir güç üreten otomobil. Rekoru kırdığından üzerinde Michelin Pilot Sport Cup 2 lastikler varmış, bu versiyonda arka koltuklar da yok. Süresi ise 7 dakika 49 saniye.
Koltuklarına bayıldığım otomobil. Rekoru kırması da tuzu biberi olmuş.
rekoru kırarak, japon üreticisi otomobilin büyük fanlarının nefretini tekrar kazanmıştır. Ne oluyorsa onlara da, sanki önceden rekor onlardaydı :)

edit: rekoru kırma konusu tartışmaya açık.
Sınırlı sayıda üretimi olduğu için rekorun sayılmaması durumu mevcut, bu yüzden kırdı demeyelim de kırmak üzere diyelim. Bu arada kol dayama sökük, izolasyon malzemeleri yok, egzoz sistemi ve benzin pompasında farklılıklar var vs. sadece rekor kırmak için üretilmiş bir otomobil.

edit: rollcage var videoda ama üretilende olmayacakmış. 2015 honda civic fk2 type-r type-r hikayesine döndü.
Standart Clubsport'a göre ciddi teknik yenilikler var otomobilde. Arka koltuklar sökümüş, ön kol dayama iptal, izolasyon malzemeleri çıkartılmış, küçük akü ve alüminyum ön süspansiyon kullanılmış. Ayrıca yeni jantlar, motor haritası, egzoz, benzin pompası gibi teknik değişikliklere de gidilmiş. Üretim versiyonunda, rekoru kıran otomobilde olduğu gibi takla barı olmayacağı resmi ağızdan açıklandı.

VW'nin imajı açısından, en azından Seat'ı geçmesi iyi oldu.
Seat Leon Cup'ta 280 rekoru kırdığından beri ana marka vw gelen ilgiyi kıskanıyordu. Çünkü böyle bir başarı kimse tarafından beklenmiyordu. Anlaşılan bu ilgi gti satışlarını da baltalamış ki rekoru teknik olarak ikiz sayılan (küçük güç artışlarını saymazsak tabi) über gti'a kırdırdılar. Vag grubu içindeki rekabet giderek hoşuma gitmemeye başladı..

Burdaki en büyük başarı yeni sınırlı kaydırmalı diferansiyeli (bkz: VAQ diferansiyel) geliştiren ekibe ait.
Bilgide hata olabilir o yüzden iddia etmiyorum ama VAQ teknolojisi sadece DSG araçlarda kullanılan sistem düzlerde aynı işlevi yapan farklı bir kilit var. Videodaki araçta düz vites olduğu için bu araçta VAQ yok diyebiliriz.
Sanırım bu rekoru volkswagen golf gti clubsport ile denediler baktılar olmuyor bide S'ini çıkaralım dediler ve başarıya ulaştılar.
Videonun çekim özenine bakılırsa kırmak için inanılmamış ama deneme yaparken kırınca bu görüntüleri hazırlayalım bari denmiş gibi.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri