bir çok kesim için volkswagen'in ürettiği en yakışıklı volkswagen golf'tür. en teknolojik olanı zaten kendisi ama bence şasisi de çok başarılı.

bilindiği üzere kendisi mqb şasiye sahip ki bu platform cidden çok başarılı.

hala 0 otomobil alacaklar için fiyat olarak cazip, boş paketlerinin de satılıyor olması da ayrı bir avantaj.

tek hoşuma gitmeye hissiz sürüşü, o da klasik bir volkswagen group olayı zaten.
volkswagen golf 7 r ile gönülleri almış, volkswagen golf 7 gti ile fiyat/performans olarak şov yapmakta olan otomobil.
Mqb şasi başarılı değildir, golf 5 kasasını kullanan araçların yol tutuşu, mqb'nin üzerine inşa edilen araçların yol turuşundan kat be kat iyidir ve bana kalırsa bu modüler platform olayına geçiş çoğu markanın yol turuşu geriye gitmiştir, sebebini gerçekten merak ediyorum
Bugün sınıfında yer alan bir çok rakibi ile ardı sıra incelediğim otomobildir. Özellikle işçiliği, rafineliği ve iç mekan kalitesi ile sınıfındaki diğer otomobillerden ayrıldığını düşünüyorum. Hatta iç mekanı birçok noktada Passat ile aynı materyaller, kumanda elemanlarını taşıdığı için sınıfına göre yüksek bir kalite algısı var diyebilirim. Benim Golf ile alakalı asıl değinmek istediğim konu #38139no'lu entryde de değinildiği üzere MQB platformunun sözlükte ne kadar başarılı olduğundan sürekli bahsedilmesi ama aslında pekte başarılı olmaması. MQB başarılı bir platform değildir demiyorum ama başarı kıstasımızın ne olduğuna göre değişir bu durum. Eğer amacımız modülerlik veya hafiflikse evet MQB başarılıdır fakat yol tutuş gibi konularda kesinlikle Golf 5 ve geçmişteki bir çok Volkswagen modeli MQB platformu taşıyanlardan fersah fersah öndedir. MQB platformuna sahip araçlar yol tutuş olarak o kararlılığı, bütünlük ve kontrol hissini veremiyorlar benim fikrime göre.
benim de beğenmediğim bir şasiye sahip olan otomobil. bir kere karakteri direk olarak understeer. ve hiç bir şekilde lift off'a falan tepki vermiyor. pist sürelerinin iyi oluşunu istanbul park'ın güç seven yapısından kaynaklandığını düşünüyorum. (bkz: leon cupra 280)
2 sene bana yarenlik eden otomobilim. İlk göz ağrım olduğundan mı yoksa gerçekten mi güzeldi bilemiyorum, çok başarılı bulduğum araçtı. İçimde ukte kalan pasifik mavi sunrooflu ACT idi. Dış tasarımı çok klasik olmasına rağmen iç tasarım bir o kadar fonksiyonel ve kaliteli malzeme kullanılmıştır. Her şey yerli yerinde ve ihityaçlara fazlasıyla cevap verebilen özellikte. Dizelin ve benzinlinin keyfini bilen biri olarak açık ara TSI öneriyorum. Artık şu beyaz takıntınızı bırakın her yer beyaz mk7 lerle doldu taştı.
Mqb kendini yüksek hızlarda gösterir normal hızlarda çok etkisini göremezsiniz hatta limitler düşüktür,
Temsili öğretmen arabası 1.6 tdi dsg BEYAZ
2 sene 60.000 km boyunca her kahrımı çeken aracım daha doğrusu eski aracım. Bugüne kadar çıkan çoğu Golf gibi oda sınıfının değerlerini belirleyen bir araç olmuştur ve eskimesine rağmen hala bu devam etmektedir.

Golf her zaman çok çok mantıklı bir araç olmuştur. Her konuda mükemmel değildir ama her konuda iyidir ve mükemmel olduğu konularda vardır ve aslında bu aracı bu kadar sattıranda budur. Çoğu özelliği ile bir üst sınıfındaki araçlardan iyidir. Herkes VW Golf için çok pahalı der durur ama aslında değildir sunduklarına bakıldığında uzun ömürlülüğüne bakıldığında Golf oldukça uygun fiyatlıdır aslında.

1.6 tdi ve 1.4 tsi olmak üzere iki tane Golf aracımız vardı ben dizeli haftaiçi benzinliyi haftasonları kullandım dizeli bir süre önce sattım. Benim kullandığım güzergahta başka araçlarda kullandım ve hepsi inanın 10.000 km sonrasında her yerinden ses gelir oldu Golf'te en ufak bir eskime olmadı. (Mercedes C, Mazda 3, Peugeot 308, Mercedes A)

1.6 litrelik dizel ünite oldukça ekonomik, sessiz ve gücüne göre performanslı fakat hissiz bir sürüşü var. Her gün 150 km gibi bir yol yapıyordum kendisiyle ve bu İstanbul'un trafiğinde beni hiç yormuyordu. 1.4 tsi 125'lik benzinli ünite ise oldukça tatminkar, dizele göre çok daha çevik hissettiriyor kendini çok daha istekli. Normal kullanımlarda araç kütüphane kadar sessiz ve insanı dinlendiriyor.

Genel sorun bu platform yüksek hızlarda çok dengeli olmasına rağmen düşük hızlarda özellikle ani yüklemelerde kafadan kopma eğilimli ama bu bir Leon kadar değil. Öte yandan bir durum daha var ilginçtir 150'lik Golf Leon FR'a göre daha fazla bu eğilimi gösteriyor ve tüketimi daha fazla ama FR'ın yüksek limitlerde kendini hiç beklenmedik bir anda bırakması ve saçmalaması Golf'lerde yok. Kısacası bu platform konusu baya bir karışık.

Golf her zaman çok güzel bir araç olmuştur ama çok özel çok sıra dışı bir araç olmamıştır. Satma nedenime gelince artık çok yol yapmamam ve daha renkli bir araç istememdir. Bazı özelliklerini ne araç alırsanız alın arayacağınıza eminim, isterseniz hayallerinizi süsleyen aracınızı alın bir Golf'e bindiğinizde sizin aracınızdan daha iyi bir çok şey bulacağınız garantidir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri