volkswagen golf'ün şu an en mantıklı otomobilidir.

Evde de 1 tane olduğundan her gün bindiğimiz bir araba, detaylarına oldukça fazla hakimim.

1.197 litrelik motoru 105 beygir ve 175 Nm tork üretiyor. Motor şehir için fazlasıyla canlı, herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Otobana çıktığında bir 20 beygir daha olsaydı diyorsunuz.

`Turbo'su küçük, erkenden doluyor ve şehir içinde atiklik sağlıyor.

Konfor ve sessizlik bence en büyük silahı zaten Golf'ün, 1.2 tsi'da da durum aynı.

Şahsen gidip 1.4 tsi alıp fiyat farkı ödemek bana mantıksız geliyor. Uzun yol yapılacaksa da 1.2 tsi alıp chip tuning yaptırmak en mantıklısı. En son 65.000 tl'ye satılıyordu, yeni yılda fiyatlandırma nasıl olur bir fikrim yok.
volkswagen golf 1.4 tsi act dsg satışlarını bıçak gibi kesmiş olan otomobil.
Kimse gidip 40 beygir fazla olmasına rağmen act teknolojisine o fiyat farkını vermiyor.
1.2 olsun bizim olsun kafasındalar, doğru yoldalar.
İyi satmış olmasının bir sebebi de çok tok görünüyor olması olabilir.
Bir önceki kasası ile arasındaki en büyük fark sanırım bu.
1 Buçuk yıldır Golf 7 1.2 tsi kullanıyoruz ailecek uzun yolda 4.5, 5.0 litre yakıt tüketim değerlerine şahit oldum 90, 110 km/s hız arasında. 4 Kişi tam dolu bagajla Ankara Elmadağ rambasını 6. vitesle zorlanmadan bitiren otomobil. Alacaklara tavsiyem eşin dostun ''1.2 motor çekmez ya'' gibi boş laflarını dinlemeyin!
Dsgnin patirdamasi
İlk kullandığım Golf 7. Araca aşık olmamı sağlamıştır çünkü kullandığım modelde 15"lik jantları çevreleyen hamburger yanaklı Michelin lastikler vardı. Adeta uçan halı..
Ayrıca 1.2 litrelik benzinli motor VW'nin cömertçe kullandığı keçe ve yalıtım malzemelerinden sesini kimseciklere duyuramıyordu.
Fiyatına oranla verdiği donanım, kalite, performans,yakıt tüketimi olarak mükemmel sayılabilen alınası en mantıklı Golf 7 modeli
Yazılımla ortalama 140 Hp civarı maksimum güce ulaşabilen vw modeli.
sadece manuel midline plus ve donanım paketi versiyonu mantıklı olan model. 1.4'ler zaten comfortline donanımından başlıyor. midline yok.

golf 1.2 tsi bluemotion manuel > 64.800 tl (midline plus)
golf 1.2 tsi bluemotion dsg > 74.600 tl (midline plus)

bir dsg farkı 10 bin lira.

1.4 kıyaslaması yapabileceğimiz comfortline seçeneklerini incelediğimizde;

golf 1.2 tsi bluemotion dsg > 79.200 tl (comfortline)
golf 1.4 tsi bluemotion dsg > 83.000 tl (comfortline)

ve,

golf 1.4 tsi bluemotion dsg act > 89.000 tl (comfortline)

eşit şartlarda değerlendirdiğimizde arada sadece 4 bin liralık bir fark var. yoksa manuel 1.4 bmt comfortline 73.200 tl. midline plus olarak gelseydi 68 bin lira civarına düşecekti. ki fiyatını beğendiğimiz 1.2 ile fark yine 4 bin liraya düşerdi.
araç 1000 km'deyken geldi. Dsg'li. 2 gündür kullanıyorum. öncelikle rodajının net olarak iyi yapılmadığını düşünüyorum. evin arabası ise 1.6 tdi manuel golf 7. istanbulda şehir içinde en berbat trafikte taş çatlasa 5.8 litreyi görüyordum, onun dışında genel olarak ortalama 4.8 - 5.2 arası geziyorum. 1.2 tsi dsg'de ise elimden gelen her şeye rağmen sıkışık dahi olmayan trafikte 6.8 litreden aşağı çekemedim.

Dizeldeki torsiyon çubuğu ile benzinlide yer alan bağımsız süspansiyon farkları çok net olarak anlaşılıyor. lift off'da arkayı çok güzel getiriyor. ani hızlanmalarda kafadan çok az açsa da lift off'a bıraktığınız an arkasını güzel getiriyor. onun dışında yol tutuşunda da konforda da pek sıkıntı yok.

diyeceğim o ki; eğer yılda 15.000 ve üstü yapacaksanız mutlaka ve mutlaka dizeli tercih etmeniz. arada çok bariz ve büyük fark var.

ekleme; artısı olarak ise sessizlik muazzam derecede. dizelde rahatsızlık veren start stop sistemi bunda kendini hissettirmiyor bile.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri