Koltuklar arasında yer alan şık ahşap masa, masalarda bardaklık ve telefon koyma bölümü ile yolculuklara kendini iyi hissettirmeyi amaçlayan ticari servistir.

2016 versiyonunun satış fiyatı ise yaklaşık 140.000tl'dir. rakiplerinden birazcık pahalı olması ticari araç alacakları düşündürür.
dilerseniz masalı dilerseniz bagajlı olarak çift opsiyona sahip arabadır.
163 beygir üreten motor segmentindeki en canlı motordur.
kliması çok ama çok iyi soğutan arabadır.
diğer ticarilere göre benim için en büyük farkı budur. diz mesafeleri de hiç fena değil.
Her gün 200 km. seyahat ettiğim 22+1 kişilik 2,0 lt bi turbo TDI 163 bg.(crafter'in motoru, 1968 cc 163 beygirden başlıyor. en az tork üreten model, 400 nm @ 1800 dev / dak )
Mercedesle aynı kasa ve motoru kullanan beygiri Mercedesten fazla olan doğuşun sattığı ticari.
2017 versiyonu tanıtılmıştır.

model için özel geliştirilen yeni “ea 288nutz” 2.0-litre tdi motor kaputun altına yerleştirilmiş.
2017 versiyonlu Yeni kasası "Ea 288nutz" kod adlı motoru kullanacak olan ticari araç. Motor kodunda kullanılan nutz kısmı Almanca’da Nutzfahrzeuge kelimesinden geliyor, anlamı ise trucks - kamyon-kamyonet anlamına geliyor. 2.0 litrelik TDI motor bu kodla görev alacak. Bu motor giriş seviyesinde 102hp, devamında ise 122hp, 140hp ve 177hp olmak üzere toplamda 4 farklı güç seçeneği ile sunulacak.
Ticariler arasında yeri büyük olan bir araç. Markadanmıdır , araçtanmıdır bilinmez bu aracı almak için bir dönem insanlar sıraya girmiş 6 aylık kuyruklar oluşmuştur. Bunda tabiki vw'nin Türkiye'de üretim yapmamasının etkisi çok büyüktür. Hala böyle kuyruklar oluşuyormu bilmiyorum.
mercedes sprinter ile birlikte yollarda en çok gördüğümüz ticarilerden bir tanesidir. zaten bu iki model aynı platform üzerine yapılmış ve daimler üretiyordu. bu yıldan sonra vw kendi üretmeye karar verdi ve ortaklı bitmiş oldu.

yeni kasasının rüzgar direnci 0.33 cw olacakmış ki bu değer bir ticari için çok iddialı. üretilecek motorlar ise 105 ila 177 beygir arasında olacakmış, 2 litrelik dizel üniyete çift turbo uygulanacakmış.
volkswagen'in adeta okul servisi olarak ürettiği modelidir. buna vurgu yaparak avantajlarından bahsettikleri bir basın bülteni aşağıda yer alıyor:

--- spoiler ---
okul dönemi öncesi yeni araç satın almayı düşünenler için özel avantajlarla sunulan crafter okul, çift turbo motoru, düşük yakıt tüketimi, orijinal üst yapısı ve sunduğu güvenlik donanımlarıyla, kullanıcısından yolcusuna kadar, okul servisinden beklenen her türlü ihtiyaca cevap veriyor.

volkswagen ticari araç, yeni okul dönemine yeni bir araçla başlamak isteyenler için sınırlı sayıdaki volkswagen crafter modellerinde cazip fırsatlar sunuyor. volkswagen ticari araç’ın crafter modelinin okul servisleri için geliştirdiği versiyonu crafter okul, 16+1, 18+1, 19+1 ve 22+1 yolcu kapasitesi seçenekleriyle satın alınabiliyor.

okul servis araçları hizmet yönetmeliği’ne uygun olarak tasarlanan ve herhangi bir ek düzenleme gerektirmeyen crafter okul, okul servislerinden beklenen her türlü ihtiyaca cevap veriyor: lüks segment koltuklar, körüklü ve ısıtmalı sürücü koltuğu, hız sabitleyici, radyo kumandalı direksiyon, orijinal iç kaplama, sis farı, manuel açılabilen acil çıkış kapağı ve arka yolcu bölümü camlarında özel perde sistemi gibi standart donanımlarıyla fark yaratıyor. eu6 motorlu crafter okul modellerinde ayrıca otomatik yanan farlar, yağmur sensörü ve eve geliş-evden çıkış aydınlatma sistemi gibi konfor öğeleri de bulunuyor.

crafter okul, standart olarak sunduğu aktif güvenlik özellikleriyle de etkileyici: esp viraj dengeleme sistemi, abs, asr (anti patinaj sistemi), bas (fren yardımcısı), hill holder (yokuş yukarı kalkış yardımı), usc (viraj içine savrulma kontrolü), rom (devrilme koruması), rmı (denge kaybı koruması) bu güvenlik sistemlerinden bazıları. ayrıca körüklü sürücü koltuğu da sürücünün rahatını ve güvenliğini sağlıyor.

crafter okul, kendini ispatlamış, güçlü ve yakıt yönünden verimli dört silindirli çift turbo 2.0 tdı euro 6 dizel motorla sunuluyor. 163 ps güç üreten motor, şehir dışında 100 kilometrede 6.7 lt tüketim değeriyle fark yaratıyor.

20 bin km bakım aralığıyla düşük işletim maliyeti ve ekonomik kullanım imkanı da sunan crafter okul, her bakımda sadece 7 litre yağ değişimine ihtiyaç duyarak bakım maliyetlerini de düşürüyor. crafter okul, 12 yıl paslanmazlık, 3 yıl boya, 2 yıl sınırsız km + 1 yıl için 250 bin km’ye kadar mekanik ve üst yapı garantisi ile sınıfının en uzun garanti değerlerini sunuyor.

crafter okul, aracını yenileyecek olan ve yeni araç satın alacak olan kullanıcılar için ağustos ayı boyunca, sınırlı sayıda araç için okul sezonuna özel fırsatlarla satışa sunuluyor.
--- spoiler ---
bundan böyle man tge adı altında satılacak olan araçtır.
volkswagen, man markasının çoğunluk hissesini zaten elinde bulunduruyordu,i onlar da bu ortaklıktan faydalanaıp crafter'ı kopyalayıp tge adı altında piyasaya sürmeye karar vermişler. ağır vasıtadan sonra demek ki okul servislerine de el atmayı düşünüyorlar.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri