Malzeme kalitesi, direksiyon şekli, konsol tokluğu falan çok yerinde olan arabadır.
Arka koltuklar yatmadan 750 litre bagaj hacmi var, koltukları yatırırsak hacim 2.852 litre oluyor ki çok ciddi bir değer bu. Ne çok yumuşak ne de çok sert bir yapısı var bu hafif ticarinin.
Dsg olması onu rakiplerinden bir adım öne taşımış, vites aralıkları çok iyi ayarlanmış, hem konforlu hem de çekişin hep pedalın altında olduğu bir kombinasyon sağlamışlar. 1.6 dizel motor 102 beygir güç ve 250 Nm tork üretiyor ve gerçek hayatta ortalama yakıt tüketimi 6.5 litre.
Ticari'den çok binek kalabalık ailelerin tercihi. Özellikle dsg nin de olması tercih edilme sebebini arttırıyor. Ön taraf konforlu olsa da arka taraf makas sebebi ile hala sert. VW burada da çalıyor,torsiyon koyduğu gibi. Rakibi doblo'da bağımsız süspansiyon mevcut.
1.9 TDi 'nın performansı çok tatmin ediciydi.1.6tdi yüklü iken zayıf kalmakta.
Yük taşıyınca dsg'si hemencik kavrama yer. Hiç ama hiç tavsiye etmiyorum.
manuel vitesli 1.6 tdi caddy 4'ün ardından emisyon değerleri düzeltilecek olan caddy'dir. caddy 4'te uygulanan çözümün başarılı olması sonrası dizel caddy'ler de servise gidecek. avrupa’da yaklaşık 10.000 araç servislere çağırılacak. müşteriler servisten randevu alarak işlemlerini yaptırabilecek. serviste caddy’nin yazılımı güncellenecek, ayrıca yeni hava filtresi kutusu takılacak.
Yük taşımaya kesinlikle uygun olmayan hafif ticaridir. DSG ile başınız büyük derde girer.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri