zamanında çok hoşuma giden, vw'nin jettadan önceki C segmenti arabası.
Yanlış bilgidir, jetta'dan önce degil jetta' nın ta kendisidir, jettalar farklı ülkelerde farklı isimlerle pazarlanmıştır. 1999-2006 yılları arasında üretilmiş kasanın ismi türkiye de bora olarak satışa sunuldu sadece. Çin de 2010'a Arjantin ve meksika da halen satışı olan bir modeldir. Özünde o bir jettadır. Bora ismini adriyatik denizinden esen hatta yeryer türkiye yunanistan vs de görülen bir rüzgardan almıştır. Türkiye de 1.6, 1.8, 1.9, 2.0, 2.3 vr5 hacimlerinde farklı motorları görülebilir. Dünya da 1.4 ve 2.8 vr6 hacimli motorlarla da üretilmiştir. 2001 yılından itibaren wagon versiyonları da üretilmiştir.
türkiye de ki 1999-2002 arası 1.6 motorlar vw 8v li (dayanıklılıgı ve lpg ye uyumuyla meşhur ) motoruyla donatılmıştır, 2002 ve sonrası 1.6 boralar 16v'lik motorla gelmiştir. audi a3 mk1, seat toledo mk1, leon mk2, skoda octavia mk1 ile aynı platformu taşır. 2002 sonrası 16v lik bcb kodlu motoruyla jant , tampon ve marşpiyel nijelajlı spor görüntüde bir maktaj görmüştür, bu donanıma pasific denilmiştir,bunun dışında normal vw donanım seviyeleriyle kategorilendirilmiş donanımları vardır, trendline - highline.

1.6 16v'lik motoru 1.6 8v'lik motorundan daha performanslı ve daha az yakmasına karşın, lpg de arıza lambası sorunuyla sahiplerini üzebilir, lpg ayarını bir miktar zengin yapmak gerekir, bunun dışında kronik bobin patlatma sorunu mevcuttur.

1.6 8v lik motoru sr kodlu, halk arasında hitler, pancar vs isimlerle anılan, dayanıklılıgı yüksek, vasat performanslı lpg ye uyumlu bir motordur. 2002 e kadar olan modellerde ve otomatik modellerde kullanılmıştır. 2002 üzeri otomatik modellerde yine aynı 8v lik motorla üretilmiştir. 1.8 ve 2.0 motorları çok rağbet görmemiştir, bir miktar 2.3 vr5 motor da halen ülkemizde yollarda dolaşmaktadır. Ancak hacimleri dogrultusunda performans sunan otomobiller degillerdir. Ülkemizde bulunmayan 1.8t motorlu gli modeli, en performanslı ve modifikasyona karşılık veren motoru olarak kabul edilebilir, avrupa da ve dünya da hatırısayılır seveni , ugraşanı vardır. Aftermarket olarak oettinger gibi bir çok markanın hem görsel hem mekanik olarak parçalarını ürettigi bir modeldir.
Almayı düşünenlerin elektronik aksamına dikkat etmesi gereken araba. Zira serviste bile çözüm bulunamayabilir, küçük ama can sıkan problemlere büyük meblağlar harcamayı kimse istemez.
akrabamızın bora'sı otoparkta kendi kendine yanmıştır, o gün bugündür gördüğümde tüylerim diken diken olur.
sağ aynaları soldakinden küçüktür.
Yerini ruhsuz Volkswagen Jetta'ya bırakmış olan otomobil.
Bunlara baktıkça kendi kendime 'vw eskiden daha ruhluymuş' diyorum.
Bu arada elektrik problemi de kroniktir, arada tutuşur.
adı bir rüzgar isminden esinlenilen araba. ama karşılığı türkçe'deki bora değil. bir adriyatik denizi rüzgarı ismidir. vw grubu, volkswagen scirocco gibi rüzgar isimlerini kullanmayı seviyor.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri