mitsubishi l200 ile beraber pick up segmentinin en çok satılan modellerinden volkswagen amarok ile toyota hilux'un karşılaştırılması.

amarok'u 2000cc'lik bitdi 180ps'lik motor beslerken; hilux'u ise 2400cc'lik d-4d 150ps'lik bir motor taşıyor. hilux'un hacimsel olarak daha büyük bir motoru olmasına karşın fiyatlarına baktığımızda vw biraz daha pahalı. 4x4 hilux 101 bin lira civarı iken; dolu bir amarok 109 bin lira.
ki hilux'un bir de 2800cc'lik versiyonu var, 171ps ve en üst pakete 120 bin lira fiyat biçmişler. en üst paket amarok ise aynı 2 litrelik motoruyla 122 bin lira.

hilux yaklaşık 10 senedir iç tasarımını pek değiştirmedi. ön panel basit ve o ağırbaşlılığını koruyor. gelişmiş bir dokunmatik ekran eklentisi dışında bir farklılık yok. ancak dokunmatik ekranın arka kameraya sahip olması onu bu eşleştirmede bir adım öne taşıyor.

amarok ise daha bir otomobilimsi havaya sahip. estetik kaygı daha ön planda tutulmuş. çok fonksiyonlu direksiyon, alcantara kullanımı...

hilux güçlü bir motora ve zevkli bir sürüşe sahip olsa da şehiriçinde biraz yabani kalıyor. vahşi görüntüsü ben şehir çocuğu değilim diye bağırıyor resmen. amarok ise rakibine göre daha ehil. süspansiyon sistemi bile konfora odaklı yapılmış. hassas manevra kabiliyeti, akıcı kullanımı vb.

hilux 1968 yılından beri üretimi devam eden ve bu segmentte kendini kanıtlamış bir araç. amarok ise yeni sayılabilecek ve şehrin haşarı çocuğu kıvamında. ancak bir başarısı var ki, ticari sınıfının yanı sıra binek müşterilerine de hitap etmesi ile insanların pick up'lara bakış açısını bile değiştirebilmiş bir model.

amarok'un hilux'u satış rakamlarında geçmesinin ise en büyük nedeni de vergi. amarok 2 litrelik motoruyla yırtarken; hilux'un en küçük motoru 2.4 litre. büyük motor seçeneğini tercih ederseniz hele, çıkan rakam amarok'u ikiye katlıyor.
tümünü gör
ilgili galeri