pick up sınıfına yeni bir soluk getiren volkswagen amarok ile yılların ford ranger'ının karşılaştırılması.

ülkemizde satışta olan amarok'lar (4x4) 2000cc'lik bitdi motoruyla besleniyor. 180ps'lik güçle beslenen bu araçlardan -highline donanım- manuel 102 bin lira, otomatik 110 bin lira. exclusive otomatik paket ise 122 bin lira çıkıyor.

yeni ranger'lar ise (4x4) 2200cc ve 3200cc tdci olmak üzere iki farklı motor hacmi seçeneği sunuyor. 160ps'lik olan 97 bin lira, 200ps'lik olan ise otomatik vites ile beraber 117 bin liraya geliyor.

hem motor hacmi-vergi ilişkisi hem otomatik seçenekleri ile makul bir kıyaslamada amarok bir adım önde duruyor.

amarok iri görüntüsüne rağmen daha şehirli bir havaya sahip. ranger bu sene büyük bir değişim geçirdi, taşralı halinden kurtulmaya çalışsa da amarok'un yanında halen biraz yabani duruyor. aslında olay alış nedeninize de bakıyor. konfor ve şehir içi kullanım dsg şanzımanla uygun ancak arazide araç zorlanabilir, ranger ise daha sert ancak arazide tam randıman verir.

hilux'a göre daha yumuşak süspansiyonlara sahip olan ranger, amarok'un yanında yine kaba kalıyor. amarok düzgün yolda yağ gibi akarken, ranger ile yolu daha çok hissedersiniz.

iç dizaynda amarok otomobilimsi bir havada, iç kabinde bir arazi aracı kullandığınızın farkında bile olmuyorsunuz. ranger ise hemen hemen aynı donanımlara sahip olmasına karşın old fashion havası kendisini orta yaşlı dayı kıvamında gösteriyor.

amarok'un bu şehirli anlayışı ve vergi avantajı segmentinde en fazla satanlar arasında yer almasını sağlıyor. ancak kabuk değiştiren ranger'ın da vaatleri büyük. ilk izlenimler ranger'ın başarılı olduğu yönünde, ülkemizdeki tek sıkıntısı vergi dilimi.
tümünü gör
ilgili galeri