1968 ile 1983 yılları arasında üretilen volkswagen'in esasen askeri amaçla yapımına başladığı off road modeli. selefi volkswagen kübelwagen'dir.

type 181 kod adlı kasaya sahip arkadan çekişli, dört kapılı 1500cc ve 1600cc'lik iki motor seçeneğiyle üretimi yapılmıştır.

aracın hikayesi, 1960lı yıllarda bazı avrupa devletlerinin bir araya gelerek hem karada hem denizde gidebilecek hafif bir araç tasarlamasıyla başladı. vw de hali hazırda hafif, ucuz ve taşımacılık yapabilecek bir araç üretme konusunda araştırma yaparlarken projeye hız verdiler.

ikinci dünya savaşı sırasında bu tip araçlar üretmelerine karşın askeri amaçtan sıyrılıp sivil hayata da uygun araçlar üretme konusu cazip geldi. kötü yol şartlarına sahip bölgelerde yani özellikle meksika'daki müşteri potansiyeli markanın dikkatini çekti.

daha sonra amerikan pazarı, uzakdoğu ve ingiltere'de bile hatırı sayılır miktarda satış yaptılar. nato projesi olan europa jeep modelini baltalayarak birçok avrupa ülkesine askeri amaçla üretim de yaptılar.
tümünü gör
ilgili galeri