Özellikle rolling yaparken başınıza gelebilecek durum.
Hızlı vites atmaya çalışırken vitesi sokamamak anlamına gelir, daha da kötüsü bir üst vitese takmak yerine yanlışlıkla bir alta takmak. İşte o zaman şapa oturdunuz demektir.
5.vitese hızlı geçmeye çalıştığımda genelde başıma gelen durumdur. Sinir bozar,ivme kaybetmenize sebep olur
Düz sırada olanlar için değilde çapraz olan vitesler için geçerlidir. 1-2 yaparken değilde 3 ve 5 yaparken genelde başa gelir. Hele ki 4te kesici giderken 5 yerine 3'e takarsaniz çok geçmiş olsun şimdiden.
Eğer Vites kaçırma fiilini yaşıyorsanız muhtemelen başka bir araçla yürüyorsunuz ve hırsın doruklarındasınız demektir :) Ve bu fiil sonrasında çok direksiyon airbaglari yırtılmıştır :)
başınıza geldiğinde Sequential Vites'in bir nimet olduğunu gösteren olaydır. Fakat günlük kullanıma pek de uygun değildir.
Çok can sıkıcı olabilecek durum.

Motoru kucaklamaktan çok zor olsa da bir risk evet ama daha kötü durumlar da olabilir. Mesela track day'desiniz, çok iyi bir turun sonlarına geliyorsunuz ve vitesi kaçırdınız. İşte o an insana dram dizisi izliyor hissi yaratır, kaçan saliseler yüzünden belki de rekorunuzu kıramıyorsunuz.

Sırf bu yüzden otomatik vites otomobillere daha sıcak bakmaya başladım.
Keiichi Tsuchiya deyimiyle "ooo shift-o missoo" :)
Doğan slxte başıma gelen olay içinizi bi korku kaplıyor ilk başta
Çaylıklık dönemlerinde bu lanet durumu bir kez tecrübe ettim. Devirlenip 5 e atacakken yanlışlıkla 3 e çakmam akabinde arabanın sanki bir yere bağlıymış gibi kendini geri çekmesi ve dişlilerden yayılan caaartlamanın beynimin içinde yankılanmasıyla ayağımı debriyaja atarak kurtardığım hadise.
1.3 multijet Fiat albea ile kendi çapımda "fest en füriyus" takılırken 3 yerine 1e takmak suretiyle zamanında tecrübe ettiğim olay. Sonrasında yaşanılan şok hali benim en çok hoşuma giden. Anlayamazsınız
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri