H tipi viteslerde rolling gibi aktivitelerde iseniz, debriyajı çok vurdurabilirsiniz. Kaldı ki hızlı vites değiştirmek için gerekli olan da budur. Şanzımanı yola bırakmak da buna bağlı olarak şekillenebilir. Yarış arabalarında kullanılan sıralı şanzıman ise en hızlı değiştirebileceğiniz viteslerdendir. Öyleki çoğu yarış arabasının şanzımanındaki bazı özellikler sayesinde ve dog box ile debriyaja basmadan aynı hızda vites geçebilirsiniz. Mutlak debriyaj isteyen sıralı şanzımanlar da oldukça zevklidir. (bkz: Volkicar) debriyajı burada tamamen bir tuş gibi düşünebilirsiniz. Anlık basıp çekmeniz saniyeden bile kısa sürebilir.

En bilindik sportif vites değiştirme - vites küçültme tekniği heel and toe'dur. (bkz: Heel and toe)

Onun dışında gündelik trafikte de ayak debriyajda çok tutulmamalıdır. Rolldeki gibi hızlı atılmamak şartı ile seri bir şekilde vites değiştirilip debriyajdan ayak çekilmelidir. Debriyajda uzun süre geçirilen vakit hem baskı balatanın hem de debriyaj telinin ömrünü olumsuz etkiler.

Unutmayın, otomobil kullanmak komplike bir iştir. Pedal yeteneği, trafik algısı, görüş açısı, oturuş pozisyonu, direksiyonu tutuş gibi birçok sahip olmanız gereken becerilerden bir tanesi de vites değiştirme taktiği veya tekniğidir.
tümünü gör
ilgili galeri