Vites atmanın incelikleri de denebilecek olan konudur. Aslında çok basit bir işlem gibi görünse de bir çok değişken var vites değiştirme konusunda.

Sportif kullanım için konuşacak olursak; öncelikle hangi devirde vites atmanız gerektiğini bilmeniz gerekli, bunun içinde kullandığınız arabanın özelliklerini bilmek gerekir.

Atmosferik motorlu bir arabanız var ise dönebildiğiniz kadar çok devir dönmek işinize yarayacaktır. Turbo beslemeli arabalarda bu pek işe yaramayabiliyor.

Bunun dışında debriyaja basarken ayağı gazdan çekme ve geri basma süresi kısa olmalıdır. Bu süreyi ne kadar uzun tutarsanız arabanız o kadar yavaşlayacaktır.

Bir başka teknik olarak: (bkz: debriyajsız vites değiştirmek)
H tipi viteslerde rolling gibi aktivitelerde iseniz, debriyajı çok vurdurabilirsiniz. Kaldı ki hızlı vites değiştirmek için gerekli olan da budur. Şanzımanı yola bırakmak da buna bağlı olarak şekillenebilir. Yarış arabalarında kullanılan sıralı şanzıman ise en hızlı değiştirebileceğiniz viteslerdendir. Öyleki çoğu yarış arabasının şanzımanındaki bazı özellikler sayesinde ve dog box ile debriyaja basmadan aynı hızda vites geçebilirsiniz. Mutlak debriyaj isteyen sıralı şanzımanlar da oldukça zevklidir. (bkz: Volkicar) debriyajı burada tamamen bir tuş gibi düşünebilirsiniz. Anlık basıp çekmeniz saniyeden bile kısa sürebilir.

En bilindik sportif vites değiştirme - vites küçültme tekniği heel and toe'dur. (bkz: Heel and toe)

Onun dışında gündelik trafikte de ayak debriyajda çok tutulmamalıdır. Rolldeki gibi hızlı atılmamak şartı ile seri bir şekilde vites değiştirilip debriyajdan ayak çekilmelidir. Debriyajda uzun süre geçirilen vakit hem baskı balatanın hem de debriyaj telinin ömrünü olumsuz etkiler.

Unutmayın, otomobil kullanmak komplike bir iştir. Pedal yeteneği, trafik algısı, görüş açısı, oturuş pozisyonu, direksiyonu tutuş gibi birçok sahip olmanız gereken becerilerden bir tanesi de vites değiştirme taktiği veya tekniğidir.
yüksek devirdeyken debriyaja yarım basarak süreyi kısaltabildiğiniz işlemlerden biri.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri