Trafikte çok da fazla etkisi olmayan fakat yarışlarda hayli etkili olan hadise. Virajlara girmeden önce gerekli hıza duşup gerekli vitesle virajlara girilmesi gerekiyor.

Edit; ilk olarak yanlış anladığım, sonraki entrilerin birinde yer alan açıklama sayesinde doğru anladığım başlık.

Evet hiç frene basmadan girilen virajdan bahsediliyor. Arkadaşlar tabii ki haliyle trafikte pist şartlarında ilerlemiyoruz. Kaldı ki fren üzerine fren noktaları üzerine pist koşullarında da yarışlarda da birçok konu ve etken var. Hatta her zaman oyun konsollarında dahi derim. Önemli olan freni nerede nasıl ne zaman kullandığın. Fakat bunu trafiğe uyarlamak tabii ki çok büyük abartı olur. Bunun trafikteki karşılığı aracı genelde en optimum seviyede sürmek ve motor freni kullanmaktır. Ama ne yazık ki istanbul trafiğinde böyle bir şey söz konusu değildir. Evet en iyi ve optimum araba en az frenle sürülendir ama bunu değişik yerlere çekmenin anlamı yok. Sözlükte herkesin bir şeyleri abartmasında rahatsız olunmuş ama benim bunu dememin bununla da bir alakası yok. ben örneğin gece çıkıp turlamayı acayip seviyorum ve farkında olmadan da sakin sakin ilerlerken gereksiz fren kullanmıyorum. He bunu özel bir çabayla yapmıyorum. Sportif kullansam zaten freni de deli gibi kullanacağım ama gece öyle turlamaya gezip tozmaya çıktıysam genelde böyle sürekli frene aban frene aban arabanın içindeki herkesin midesini bulandır gibi bir sürüş karakteri sergilemiyorum.

Bizlerin bahsettiği mevzuyla alakalı başka başlıklar da mevcut tabii ki. Fakat başlığa uygun olarak belirteyim ki yarış şartlarında virajlara frensiz girmek hem cesaret ister hem bilek ister hem de yetenek ister. Fakat frensiz gireceğim diye yanlayarak döndüğünüz çoğu virajı, frenaj ile daha da hızlı dönebileceğinizi belirtmemde fayda var. Lastikleriniz ne kadar cayırdayıp ses çıkarıyorsa yola o kadar kayıp veriyorsunuzdur.
tümünü gör