• / 2
Viraja girmeden önce hızını yola göre ayarlayabilmek demektir, viraja nasıl girip çıkacağını bilmek demektir. Önünde kırmızı stop ışıklarını görmeyi sevmeyenlerin yaptığı iştir. Dayım derdi ki, usta şoför frene en az dokunandır. Böylece aracı akıcı bir şekilde de kullanmış olursunuz, yakıttan tasarruf edersiniz.

Bir de trafiğin daha akıcı hale gelmesine katkıda bulunmuş olursunuz. Acemiler ve bayanlarda (her bayan üstüne alınmasın, istisnalar var) en nefret ettiğim özelliklerinden biri her virajda frene abanmaları...

Viraj tekniklerini öğrendikten sonra günlük kullanımda neredeyse her virajda gerçekleşecek olaydır.
Süspansiyonların sertliği, lastiklerin türü ve kalitesi, otomobilin aerodinamisi gibi pek çok detay ile gerçekleşebilecek eylemdir.
Süspansiyonuyla lastiğiyle hele hele hahahahah aerodinamiğiyle hiç mi miç alakası olmayan durumdur. Pistte süre kasmıyoruz lan frene basmadan viraja giriyoruz sadece. Sen şahin kullanıyosan hızını 90'a ayarlar girersin ben daha iyi bir arabaylaysam 140'la girerim. Önemli olan viraja girmeden önce bunu ayarlayabilmek. Yani çok ekstrem bi viraj olmadığı sürece arabanı kendi dinamiklerine uygun ve akıcı kullanıyorsan frenle bir işin yok
Forumvari bir yorum olacak ama bazı şeyler sadece benim mi canımı sıkıyor dediğim olaydır . Burada ben 1 kişi hariç kimseyi yüz yüze tanımıyorum ve tanıdığım kişi ciddi ciddi pist süresi kasan , otomobil inceleyen birisi .

Yani kendisi bile her yorumunda pist pist pist demezken sözlükteki her yazar neredeyse F1 pilotu gibi yorum yapıyor . En iyi şoför frene hiç basmayandır diyenlerle dolu mezarlar . Herkes her şey de en iyi tamam da artık gına gelmeye başladı
VW düşmanlığından , her gün piste çıkar gibi yorum yapmalarınızdan

Gerçi özür dileyerek yazıyorum Aile arabası konusunda RS6 lar M5 ler havada uçuşuyor sanırım arabalısözlük.no ya yazıyorum ben Norveç domainine bağlandım .
Trafikte çok da fazla etkisi olmayan fakat yarışlarda hayli etkili olan hadise. Virajlara girmeden önce gerekli hıza duşup gerekli vitesle virajlara girilmesi gerekiyor.

Edit; ilk olarak yanlış anladığım, sonraki entrilerin birinde yer alan açıklama sayesinde doğru anladığım başlık.

Evet hiç frene basmadan girilen virajdan bahsediliyor. Arkadaşlar tabii ki haliyle trafikte pist şartlarında ilerlemiyoruz. Kaldı ki fren üzerine fren noktaları üzerine pist koşullarında da yarışlarda da birçok konu ve etken var. Hatta her zaman oyun konsollarında dahi derim. Önemli olan freni nerede nasıl ne zaman kullandığın. Fakat bunu trafiğe uyarlamak tabii ki çok büyük abartı olur. Bunun trafikteki karşılığı aracı genelde en optimum seviyede sürmek ve motor freni kullanmaktır. Ama ne yazık ki istanbul trafiğinde böyle bir şey söz konusu değildir. Evet en iyi ve optimum araba en az frenle sürülendir ama bunu değişik yerlere çekmenin anlamı yok. Sözlükte herkesin bir şeyleri abartmasında rahatsız olunmuş ama benim bunu dememin bununla da bir alakası yok. ben örneğin gece çıkıp turlamayı acayip seviyorum ve farkında olmadan da sakin sakin ilerlerken gereksiz fren kullanmıyorum. He bunu özel bir çabayla yapmıyorum. Sportif kullansam zaten freni de deli gibi kullanacağım ama gece öyle turlamaya gezip tozmaya çıktıysam genelde böyle sürekli frene aban frene aban arabanın içindeki herkesin midesini bulandır gibi bir sürüş karakteri sergilemiyorum.

Bizlerin bahsettiği mevzuyla alakalı başka başlıklar da mevcut tabii ki. Fakat başlığa uygun olarak belirteyim ki yarış şartlarında virajlara frensiz girmek hem cesaret ister hem bilek ister hem de yetenek ister. Fakat frensiz gireceğim diye yanlayarak döndüğünüz çoğu virajı, frenaj ile daha da hızlı dönebileceğinizi belirtmemde fayda var. Lastikleriniz ne kadar cayırdayıp ses çıkarıyorsa yola o kadar kayıp veriyorsunuzdur.
virajın içinde frene basmak ve viraja gelmeden frene basmak olarak ikiye ayrılması gereken başlık. ikisi de tekniktir bu arada, biri iyi biri kötü diyemeyiz.
Aracımı tanıyorum, yolu biliyorum diyebilen şoförlerin işidir.
Trafikte yakıt tüketimine faydası olan, arabanızın limitlerini bilirseniz eğlenceli olan fakat pistte size hiç bir yararı olmayan, tersine size fazlasıyla süre kaybettirecek tekniktir. Eğer sert frene ihtiyaç duymuyorsanız, yeterince hızlı gitmiyorsunuz demektir. Viraja gelmeden fren yapmak veya viraj içinde fren yapmak başka bir konudur. Başlıkta bahsedilen hiç frenaj yapılmadan viraj almaktır.
Bu sebeple bölünmüş yolun 2 şeritli gidiş yönünün her iki şeridi de babasının malı gibi kontrolsüzce kullanan tiplerin ortaya çıkmasına neden olan hareket. Hızlıysan fren yap kendi şeridinde dön virajı, sağa olan viraj çıkışlarında üstüme üstüme gelen, ya da viraj içinde önüme kırıp tehlike oluşturan tiplerden bıktım. Bu yollar pist değil, şehirlerarası yol, kendi şeridinizde ona uygun gidin hızlıysanız frene basarsınız, frene bastığınızda ehliyet puanınızdan 10 puan düşürmüyorlar.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir