1946 yılında italya'da kurulan scooter markası.

yıllar boyunca ufak değişikliklerle üretimine devam eden vespa'nın tam 34 farklı modeli bulunuyor. güncel olarak motorlarda manuel şanzıman ile cvt şanzıman kullanılmaktadır.
şirin kızların tercihi. yoksa bunu kullanan mı şirinleşiyor. bilemedim şimdi...
İsmi yaban arısı anlamına gelir. Üstten baktığınızda da hakkaten bir yaban arısına benzer. Aslen bir uçak üreticisi olan piaggio'nun ikinci dünya savaşından sonra elinde kalan uçak parçalarını da değerlendirerek üretmeye başladığı, 50'lerde Audrey Hepburn'un oynadığı bir filmle bir anda populer olarak yüzbinler satmaya başlayan scooter'dır.
Abuk sabuk fiyatlar istenen italyan scooter'ların üreticisi.
Roma'da eşim ile birlikte kiralayıp, iki gün boyunca gezdiğimiz efsane scooter. Ülkemizde fiyatları yüksek olan bir modeldir.
gerçek motorcuların asla tercih etmeyeceği motordur, çünkü bir petrolhead asla fiyat performans olayı bu kadar kötü olan bir araç tercih etmez. şöyle söyleyeyim, aynı hacim-güç sınıfında olan biri honda biri vespa motor düşünün. honda 1 tl ise vespa 2,5 tl, hondanın kalitesi 10 üzerinden 8 ise vespanın 6 dır. alan kişi tamamen şekli için almaktadır. vespanın memleketi italyada bile yamaha xmax en çok satan scooter modelidir.
Dünyanın en overrated markası olabilir belki, ne konforu ne sürüşü ile bekleneni veremez. Kült tasarımından başka pek olumlu bir yanını göremiyorum. Bir vespa yerine nmax ya da pcx'i gözüm kapalı tercih ederim, varsın tasarımı klasik olmasın.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri