• / 2
Son zamanlarda alakasız birçok aracın arkasında gördüğüm "araç fan club'ı " olduğunu tahmin ettiğim stickerlar. Lan arabanın kendisi yok fan Club ı nasıl var? Hayır birde opel araçların üzerinde görsem bi nebze diyeceğim. Ford Transit olmak üzere birçok alakasız marka ve araç tiplerinde gördüm.
Fiorino nun arkasındaki Ford fan club FFC yazısı gibi.
Baktığımız zaman vauxhall opelin diğer bir adıdır. Grup içerisindeki muhabbet belirli bir arac marka modeline dayandırılmıyor. Vauxhall Team dostluğun, yardımseverliğin, modifiyenin bir çatı altında toplamasıdır. Sosyal bir sivil toplum kuruluşundan çok Vauxhall Team bir ailedir. Herkese kapısı açıktır.
Üye olunca maaş bağlıyorlarsa benim de istediğimdir.
Unutmayın!! DAHİ ANLAMINDA KULLANILAN -DE AYRI YAZILIR.

Tanım: Olayı yanlış anlayan bir arkadaşın, kızgınlığını berbat bir Türkçe ile açıkladığı entryi içeren başlık.
Grubun temsilcisi sözlüğe ayarı vermiştir. Grubun ne olduğu anlaşılmış tüm sözlüğün kötü pis kaka yazarları cevaplarını almıştır. İmza (paralel evren)

Hazır üyeyi yakalamışken cevap almak istediğim sorular var.
1. Bu grup Türkiye'de faliyet gösteren bir grup mudur?
2. Eğer Türkiye'de faliyet gösteriyorsa Türkiye'de Vauxhall araçlar hangileridir?
3. Eğer bunlar opel araçlar ise ismi niye Vauxhall olarak kullanıyorsunuz?

Başka arabası olan arkadaşları da alın gruba almayın denmiyor çok başarılı bir girişim bu.. Fakat Vauxhall Team diye sticker dağıtmak nedir? Madem bir otomobil grubusunuz herkese açıksınız o zaman daha global bir isim seçmeniz gerekiyor. Carblog Türkiye gibi!

Hedefleriniz olabilir bu çok güzel bir şey hedef başarıyı getirir bu da güzel. Fakat eleştirildiğiniz konu hedefiniz değil, aksine çıkış noktanız!

Bende belirli bir markanın belirli bir modelinin sayfasını kurdum ve yönetiyorum. Stickerları ücretsiz olarak sadece buluşmamıza katılan ve bizi temsil edebilecek düzgünlükte insanlara veriyorum. Araçlarına taktıkları yer bile standart bir yer. Kafasına göre yerlere yapıştıramazlar, ait oldukları grubu temsil edecekleri için öyle saçma saçma hareketlere giremezler bunun için ciddi yaptırımlar var. Her isteyene sticker yok.
Bırak o markanın o model aracına sahip olmayı, sticker namustur temsili yapabilecek kişilerde olmalı. Yani italyan yapımı bir araçta JDM sticker'ı görsen komik olmaz mı? JDM (japanese domestic market) sadece japon otomobilleri için üretim yapan bir firma o yüzden italyan işi bir arabada görmek ne kadar amatörceyse sizdeki durumda aynı oluyor. Yani bilinçsiz bir büyüme söz konusu. "Farzet ki" tayfasından takipçi çekmek size başarı olarak geliyorsa profesyonel düşünmüyorsanız zaten sorun yok! Başarı buysa başarılı olmak hiç zor değil.... SCT gibi JETTA TÜRKİYE gibi forumların hayran sayfalarının incelenmesi gerekiyor. Bunlar otomobil sayfası dışında büyük oluşumlar halindeler. Profesyonel dernek tüzüklerine bile sahipler. Oluşum dediğin böyle olmalı.
Sonuç: Sayfa sizin, takipçi sizin, keyif sizin nasıl isterseniz öyle yaparsınız. Ama eleştiriliyorsanız kızmak olmamalı. Nokta küçüktür cümle bitirir diyerek Ramiz dayı ayarı vermeye çalışılmamalı. Nokta tek başına bir şey ifade etmez ancak bir ek gelmesi gerekir. Üzerine bir çizgi çekerler ünlem olursun dikkat çekici hale getirler. O yüzden sözlük yazarları arkadaşların eleştirileri sizi kızdırmasın, bilakis üstüne basarak daha iyisini yapmaya odaklanmalısınız.
Son zamanlarda alakalı alakasız arabalarda çok sık görmeye başladığım sticker. Bir şey görünce ve sık sık görmeye başlayınca ister istemez bir düşünce belirir ya kafada benim yukarıda sözlüğe verilen cevaptan anladığım kadarıyla bu stickerları görünce düşündüğüm şeyler tamamen doğruymuş.

Sanki bir yukarıdan bakma durumuna cevaben yazılmış gibi ama ben Vw Scirocco'larda bile bu stickerlardan görüyorum, kısacası mazlum edebiyatına gerek yok. Nokta hakkındaki özlü söz enteresan olmuş, keşke yazdığında da noktaları doğru yerlere koyabilseydi arkadaşımız baştan aşağı imla hataları olan bir yazıda komik durmuş bu söz.

Öte yandan dedikleri gibiyse ki öyle duruyor herkese açık bir platform oluşumu güzel bir hareket, bende yıllarca bir Peugeot forumundaydım çokta aktiftim aracımı satıp başka bir marka almama rağmen devam ettim.
Bonzai Spec gencolarin Duman Power 1.7dti Corsa'larinda gordugum sticker.
Ben bu grubun kurucusu ve yöneticisiyim. Onlardan birisiyim de diyebiliriz. Biz Opel grubundan ayrıldık fakat bizi seven bizimle olmak isteyen o kadar çok insan vardı ki grup kurmak gerekti. 6 adminin hepsinde Opel astra j vardı ve arka logolarımız Vauxhall logosuydu. Bir de önceki ayrıldığımız grubun admini destek veririz Vauxhall koyun diye tahrik etmeye çalıştı ben orda da aktiftim ona cevaben ve ortak alınan kararla Vauxhall Team koyuldu. Normalde cars n brothers gibi arabalar ve kardeşler tarzı bişey düşünüyorduk ama böyle gelişti onaylandı. Daha sonra bu kadar büyüyeceğimizi bilmiyorduk ayrıca her aracın sticker isteyeceğini de. Ama hiç değilse Opel astranın bir kasasına değil Vauxhall adı altında tüm Opel grubuna hitap etsin diye böyle koyuldu isim. Büyüdük farklılaştık ama o kadar sıcak bir ailemiz oldu ki gruptan çok daha öte. Vakıf felan denilmiş bizim topladığımız yardımlar aldığımız ziyaret ettiğimiz yerler bunları bilmeden atıp tutuyorsunuz. Kendi kendine dede diyen arkadaş oraya bir atasözü gibi yok noktaya ünlem gelir şu gelir bu gelir diyeceğine iyiliğin gizli olanı makuldür sözünü bilsen daha iyi olur. Ben kızmıyorum eleştirin konuşun bu bizim birşeyleri başardığımızın göstergesidir. Devam ediyorum daha sonra dedik çok farklı araç olduk isim mi değiştirsek ama en az 400 stickerlı araçtan tek tek sökmek az bir iş olmayacaktı çünkü İstanbul'da da Hakkari'de de Ardahan'da da üyemiz var. Böylece Vauxhall Team kalıcı oldu fakat isim sadece isim olarak var. Şöyle özetleyeyim ev sadece bir isimdir ama o çatının altındaki sıcaklığı veya soğukluğu; kaynaşmayı, dayanışmayı o çatının altında olmayan kimse bilemez. Biz sadece isim olarak kullanıyoruz ayrıca isim olarak hem güzel hem de çekici isim. Öyle olmasaydı bu başlık açılmazdı değil mi :) herşey için teşekkür ederim eleştiri gizli hayranlıktır. Eğer bir gün bu entry altında yorum atanlar denk gelir de buluşmamıza gelirlerse bizim araba başlarında müzikle egzoz ile apaçilik yaptığımızı değil arabalarımızı edepli kullanıp park edip kafelerde veya başka mekanlarda oturup sohbet edip, bazen ailesini alıp gelenler de oluyor, muhabbetlerimizin sadece araba ve grupla sınırlı kalmadığını öğreneceklerdir. Herşey için teşekkürler hepinizi bekleriz iyi günler dilerim.

Erdem Mert Gökçe
Hadi tartışalım. Dede dediğin arkadaş olarak. Dede dediğin arkadaş şuan 3 otomobil forumunda kurucu ve yönetici. aynı sizi wauxwall team gibi. Otomobiller üzerindeki bilgi ve deneyim birikimine girmeyeceğim. Dediğin gibi iyiliğin gizliği makbuldür ilkesini ihlal ederek bende senin gibi anlatmaya başlayacağım.
Bizim kurduğumuz gruplarda fazlasıyla sosyal sorumluluk projelerinde yer almıştır. Bunları aşağıdaki fotoğraflardan görebilirsiniz.
Dilerseniz forum konularının linklerini de paylaşabilirim ve kim ne kadar yardım yapmış görebilirsiniz.

İlk olarak bir köy okulundaki tüm çocuklara kışlık bot mont yardımı yapmıştık. (çocukların yüzleri bulanıklaştırılmıştır)

foto1

onlarda bize plaket yaptırmış ve hediye etmişlerdi.

foto2

daha sonra başka bir okula bilgisayar yardımı yapmıştık.

foto3

onlarda sitemizi açıp önünde fotoğraf göndermişlerdi.

foto4

yine başka bir okula projeksiyon cihazı ihtiyaçlarını karşılamıştık.

foto5

Burada bunları paylaşıyorum, yaptığımız yardım belli olsun diye değil, istenildiğinde neler yapılabildiğini görün diye o yüzden miniklerimizin yüzlerini bulanıklaştırdım. Bunların dışında yine yaşlılar için bir çok oluşumda bulunduk farklı kanallarda öncülük edip projeler ürettik. Bunları sohbet zamanı gelince konuşuruz uzun uzun....
Burada konuşulanlar sizin aile olup olmadığınız değil sizin aile olmuş düşman olmuş olmanız bizim zerre umrumuzda değil. Bizi rahatsız eden isminizdi bunun da eleştrisini yaptık. 400 tane sticker ı sökmeden onları takmadan önce düşünülmesi gereken bir isimdi. "allahını seven 1 milyon müslüman" diye grup açarak 1 milyon kişi olunca adını "iddia kazandırıyor" diye değiştirin demedik. Opelden ayrıldıysanız milyon tane alternatif vardı. Seçebilirdiniz. Tekrar söylüyorum grup sizin ne istiyorsanız yaparsanız zerre umrumuzda değil. Eleştrilerimiz sizin birşeyleri doğru yaptığınız anlamına gelmiyor ne yazık ki çünkü yanlış yaptığınız şeyi eleştriyoruz. Bu arada yaptıklarınız sadece size özel değil tüm ciddi otomobil kuruluşları bu gibi işlerin peşinde. Bu da üstünüze çekilmiş çizgi ile ünlem e bürünmüş haliniz olsun. Daha dikkat çekici oldu bak böyle....
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir