değişken uzunluklu emme manifoldu anlamına gelen sistem. motorun yanındaki salyangoz şeklindeki aparattır.

iki farklı uzunluğu bulunan manifoldun düşük ve yüksek devirlerde daha iyi verim alabilmek üzere değişmesi hususuna dayanır.

sabit bir emme manifoldu görece yüksek devirlere göre ayarlandığından düşük devirlerde optimum hava girişini sağlayamaz. karışım fakir kalır ve yeterli tork üretilemez.

bu ikili sistem sayesinde, düşük devirlerde mesafeyi arttırarak türbülans sağlanır ve en verimli oranın giriş yapmasına izin verilir. yüksek devirlerde ise mesafe kısalarak daha sık ve daha fazla hava girişi sağlanır, dolayısıyla daha iyi bir hızlanma ve devirlenme imkanı elde ederiz.
Şurdaki videodan anladığım kadarıyla büyük turbo küçük turbo ilişkisine benziyor. Küçük turbo içi kolayca hava dolduğu için alt devirlerde canlı, üst devirlerde yetmediği için etkisiz oluyordu, büyük turbo ise tam tersi. Aynı şekilde bunda da düşük devirlerde emme kuvveti düşük olduğu için pipet misali dar ve uzun emme manifoldu, yüksek devirlerde güçlü emme kuvvetini kısıtlamaması için geniş ve kısa emme manifoldu.
kullandığım 2006 Fiesta ST'de var bu sistem. motor atmosferik olmasına rağmen maksimum torkun %90'ını 1750 d/dak'da üretiyor bu sistem sayesinde. böylece düşük devirlerde son derece canlı bir sürüş elde ediyorsunuz. Yüksek devirler zaten sıkıntı değil 16 supaplı bu motor için. ayrıca motor çok çabuk ısınıyor, öyle de bir getirisi daha var.
Eski nesil 4a-ge 16v motorlarda da bulunan sistem toyota buna tvis ismini koymuş
toyota variable intake system
Ama piste çıkan adamın alt devir umrunda olmadığı için tvisi söküp itb takıyorlar genelde.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri