düşük ve yüksek devirlerde turbo karakteri farklı olduğundan kesiti daraltıp genişleterek motora optimum hava girişini sağlayan düzenek.

variable turbine geometry (vtg), variable nozzle turbine (vnt) ve variable vane turbine (vvt) gibi isimlerle de anılır.

türbinin etrafında sıralanan kapakçıklar vasıtasıyla iş görür. alt devirlerde kapanan kapakçıklar kesiti daraltır ve türbinin daha hızlı dönmesini sağlar. yüksek devirlerde ise açılarak kesiti genişletir ve hem fazla havadan dolayı motorun yorulmasının önüne geçmiş olunur hem de türbin üzerindeki basınç azalmış olur.

mekanizma her devir için değişken ve dolayısıyla optimum hava girişine izin verdiğinden turbo gecikmesi yaşanmaz.
Çift turbo kullanımını bitiren icat. Eski sistemler genellikle alt devirler de güçlü olsun diye çift turbo kullanırdı. Bu sistem bu sorunun önüne geçmiş oldu, hem alt devirler hem üst devirler tek turbo ile canlı tutulabiliyor.
Turbo lagı sıfırlayan değil azaltan bir şeydir.
vw'nin 1,5 tsi yeni çıkacak motorları ile önümüzdeki senelerde kullanacağını açıkladığı sistem.
temel çalışma prensibi sensörler ile turbodaki kulakçıkları açıp kapatarak açı ayarları yaparak turbonun çalışmasını sürekli aktif hale getirmesi, turbo lag denen turbo boşluğunu yok etmesi sistemidir. bunu mercedes turbo yerine motordan devir alan kompresör sistemi ile turbodan farklı bir şekilde biraz daha düşük verimli olsa da düşük devirde daha canlı motorlar sayesinde c180 ve e180'lerde başarı ile uygulamıştı.

gel gelelim bu işin alfa romeo boyutuna. alfa romeo bu üstün alman teknolojisi ve mühendisliği(!) olarak lanse edilen durumu 1998 2,4 jtdm 156'larda denemiş 2008 mito'lardan itibaren standart olarak sunmuştu.
örnek: 105 hp dizel giulietta normal modda 280 tork verirken bu sistem sayesinde dinamik modda 320 tork artı canlı gaz tepkimesi veriyor.

çalışma prensibi için: 2.bp.blogspot.com/-lTjKTYYkw4Q/VyJQvD5eE3I/AAAAAAAAucM/EjvrNewBQhojvh67KUaF3hZnUsa95sI9gCLcB/s640/vgt-turbo.jpg
renault'un 1.5 litrelik 90 hp ve 110hp dci motorları arasındaki tek fark; 110hp'lik motorlarda bu turbonun bulunmasıdır.. 90hp'lik motorda ise wastegate kullanılarak turboya giden egzoz gazının fazlası bypass edilerek turboya gitmez..
Beni en çok şaşırtan kısmı turbo motorları popüler o kadar marka varken bu teknolojiyi ilk kullanmış firmanın Honda olması oldu. 1988 model Honda Legend'da bulunan 2.0 v6 turbo benzinli ünitede kullanılmış ilk olarak.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri