içten yanmalı motorlarda farklı devirlerde yakıt verimliliğini ve performansı arttırmak adına silindirlerdeki sıkıştırma oranının değişkenlik göstermesi durumu.

downsizing akımının getirilerindendir. pistonun ulaşacağı en üst noktanın değişmesi esasına dayanır. farklı silindirlerde farklı sıkıştırma oranlarına ve yanma odasındaki patlamaların sürekli optimum düzeyde seyretmesine imkan tanır.

yüksek devirlerde sıkıştırma oranını düşürürken, alt devirlerde canlılık sağlanması için sıkıştırma oranını yükseltir.

fikir olarak eskilere dayanmasına karşın güncel olarak motorlarda kullanılması son beş seneyi kapsar. zira mekanik aksamın artması eskiden daha fazla problem yaratabileceği endişesiyle sadece test amaçlı üretimlerle sınırlı kalmıştı.
Saab'ın 2000 Cenevre Fuarında SVC olanrak tanımladığı motor teknolojisi. (bkz: Saab Variable Compression) GM'in fazla maliyetli bulmasından dolayı Saab'ın rafa kaldırdığı bu proje sayesinde 8:1 ile 14:1 arasında sıkıştırma oranı elde edebilmek mümkün olabilirdi. Temel tasarımı motor bloğunun iki parçalı olarak dizayn edilmesi ve üstteki parçanın eğimi kontrol edilerek yanma odasının hacmi değiştirilebiliyor. Teknik detaylarını merak edenler araştırıp başlığı aktif hale getirebilir. Bu kadarlık bilgi yeter diyenler için: video
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri