varex egsoz; bildiğimiz üzere vanalı egsozdur. Kağıt üzerinde her şey güzel görünürken atlanıldığını düşündüğüm bir ölümcül detay bulunmaktadır.

Takılan aracın hava yakıt karışımı nasıl ayarlanmaktadır? Zira kapalı haline göre ayar yapılırsa açık halinde daha rahat sirkülasyon olacağından yakıt beslemesi zayıf kalacaktır ve fakir karışım oluşur, açık haline göre ayar yapılırsa bu kez de kapatıldığında zengin karışım olur ki bu da güç kaybı ve yakıt israfıdır. Karbüratörlü sistemde zaten anlık ayar yapmak imkansız oraya girmiyorum ama ful enjeksiyonlu sistemde de anlık ecu map'inin değişmesi gerekmektedir.

Tez elden açıklama beklemekteyim.
"ses çıkarsın yeterdir" durumu hakimdir. Malum ülkemizde hangi modifikasyon layıkı ile yapılmaktadır?
Otomobil Ecu'ları anlık olarak map değiştirebilirler. Afr saati olan arabalarda bunu gözle de görebilirsiniz. Ecu hava-yakıt karışımı değişti deyip ona göre bir map'e geçer. Ayrıca zaten bunu kullanan kişiler zaten genellikle açık kullanıyorlar, polis görünce yada çok yavaş gidileceği zaman egzoz kapanıyor.
Aslında olmayan mantık hatasıdır. Beyin kendini ana göre kalibre eder, hava - yakıt karışımını her seferinde ona göre ayarlar. afr saati olan herkes bunu takip edebilir.
ecu için hava sıcaklığının yada yüksekliğin değişmesinden farkı yoktur.
Asıl mantık hatası kapalı varex ile gazlayan kullanıcının yaptığıdır.Bu sistemin amacı sesin rahatsız ettiği yada dikkat çekmemesi gereken durumlarda;Örneğin otoparkta çalıştırırken,girerken çıkarken,gece geç saatte şehir içinde kullanılırken kapatılır ve rahatça ulaşım amacı gerçekleştirilir.
Bir mantık hatası daha var bence bir marka olan "VAREX"in bütün vanalı egzoslara isim babalığı yapması ve birçok kişinin Varexin bir marka olduğunu bilmemesi :)
bunlar da ilginizi çekebilir