bmw'nin ilk olarak 2001 yılında makyajlı kasa e46 kasasında, 318 ve 320i modellerinde kullandığı (n42 kodlu motorlar) değişken subap zamanlaması sağlayan sisteminin adıdır.. vanos'tan vtec sisteminden farkı, kam milinde birden fazla kam profili ile subap zamanını değiştirmek yerine tek bir kam profili kullanmış ama zamanlamayı değiştirmek için subap ile kam mili arasında bir mekanizma kullanmıştır.. bu sayede vtec ve vanos sistemindeki gibi kademeli olarak subap zamanlamasını değiştirmek yerine mekanizmanın izin verdiği aralıkta gereken güce göre sürekli ve farklı değişkenlik sağlayabilmektedir..

ayrıca bu sistem gaz kelebeğinin işini de devralmıştır.. yani sürücü gaza bastığında gaz kelebeği yerine bu sistemi yönlendirir.. (ama gaz kelebeği tam olarak ortadan kalkmamıştır, valvetronic'te bir arıza durumu olursa diye motorda pasif olarak bulunur..)

mekanizma sürekli, aktif olarak motor devrine göre subap zamanlamasını değiştirir.. bundan dolayı motorda belli bir devirden sonra "vtec açılması" gibi bir ses değişimi gözlenmez..

çalışma prensibi olarak; subaplar ile kam mili birbirine temas halinde olmayan bu sistemde bir servo motorun sonsuz dişlisine bağlı yarım dişli ve bu dişli yardımıyla kam milinin açık kalma süresini belirleyecek şekilde konum alan bir manivela vardır.. servo motor sonsuz dişli yardımıyla devire göre yarım dişliyi döndürür.. bu dişliye bağlı manivela kolu subap başı üzerinde konumunu alır.. kam mili her dönüşünde bu manivela kolunu ittirir, manivela kolu da subabı ittirir.. yani burada zamanlamayı değiştiren manivela kolunun değişen pozisyonudur.. motor devri arttığında subapların açık kalma süresi de artar.. sonsuz dişli ilişkisi olduğu için, subapların açık kalma süreleri sınırsız değişkenlik gösterebilir..

bu sistemin kullanılma sebebi, performans değil, tamamen verimlilik, yakıt tüketimini azaltmaktır.. alt devirlerde tasarruflu, orta devirlerde torka sahip iken üst devirlerde verimsiz olması sebebiyle yüksek devir çeviremezler.. (6500rpm) ayrıca üst kapakları daha yüksek ve büyük olduğu için yer de kaplamaktadır.. bu sebeplerle performans odaklı e46 ve e92 m3 motorlarında kullanılmamıştır..
günümüzde de kullanılan, ve sürekli geliştirilen bu teknoloji, servomotorlarını, küçültüp geliştirmiş, kam mili sensörleri gibi ekstra ekipmanlar ekleyerek geliştirilmeye devam etmiş, sistemin kendisi komple hafifletilmiş, twinscroll turbo teknolojisi ile güzel bir ikili oluşturmuş ve bunlar sayesinde bmw, oldukça verimli ve performanslı motorlar ortaya çıkartmıştır.. (valvetronic 2, valvetronic 3 adlarıyla geliştirilmiş, babadan oğula nesil olmuştur)

bmw, maalesef günümüzde sinir bozan emisyonlara takıldığı için en son çıkan m3 motorunda bu sistemi kullanmıştır..
tümünü gör
ilgili galeri