sekiz silindirli bir motor bloğunun geometrik dizilimi. basitçe sistem yan yana iki tane sıralı dört silindirli motorun ortak bir krank milini kullanmasıyla oluşur. krank miline optimum 30-45 derece eğimli şekilde yerleştirildiklerinden v görünümünü alır.

kompakt araçlarda sıralı silindir sistemin kaplayacağı yerden bir nevi tasarruf anlamı taşır.

genellikle 3000cc ile 8200cc arası motor hacimlerine uygun yapıdır. 3000cc'nin altı nadir bulunur. geniş bir kullanım yelpazesi mevcuttur. amerikan muscle carların vazgeçilmezi iken, öte yandan spor, lüks, pick up ve suv tipi araçlarda da kullanılır. araç üreticileri tarafından güç ve prestijin vücut bulmuş hali olarak görülür.

mucidi fransız mühendis leon levavasseur'dur. 1902 yılında patenti alarak sürat tekneleri ve uçaklarda kullanmaya başlamıştır. motorun ilk olarak arabalarda kullanılması 1905'e denk gelir.

yani amerikan arabalarıyla özleşen v8 motorun çıkışı avrupa orjinlidir. 1907 yılında hewitt markası tarafından ilk defa amerikan pazarında kendine yer bulmuştur. seri üretimde kullanılmaya başlanması ise 1914'ü bulur.

v6 ve v10 motor tiplerinin ilham kaynağı v8'dir.
Her zaman V8 için şunu söylemişimdir: V8 silindir dizilimi büyülüdür. Güzel ses çıkması garantidir, hepsi farklı karakterdedir. Sağolsun Amerikalılar :)
V8 ve aklınıza gelen tüm "v6,10,12" tanımlarının getirisi, insanların "v" ibaresini silindir sayısı anlamına geldiğini sanması gerçeği de var. Hayır arkadaşım "v" motor bloğunun şekli dediğimde, ne fark eder aynı şey diyenler oluyor.
o sesi yok mu, lıkır lıkır benzini içerken çıkardığı o ses.. insana benzine verdiği tüm o parayı unutturur işte.
son olarak bmw e92 m3'e hayat vermiş olan motor. bir daha hiç bir bmw'de büyük ihtimalle kendisini göremeyeceğiz.
v-twin seside çok hoştur.
Sihirli duzenek :)
mercedes e63 amg s gibi bir canavara hayat veren motor tipi.
2006-2013 yılları arasında formula 1 araçlarına güç veren motor tipi. 18 bin devir sınırlaması ve 2400 cc hacimle 750 hp güç üretebiliyorlardı. sesi v10 kadar fantastik olmasa da şimdiki v6'lardan çok daha güzeldi
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri