V şeklindeki 4 silindirli motorlara verilen isimdir.
Avrupa'lıların düşük emisyon ve yakıt değerleri için tercih etmeleri ile yaygınlaşmıştır. Sesi karakteristik değildir.
Aslında V şeklinde dizilmiş 4 silindire sahip motorlara verilen isimdir. Sanıyorum ki v4 değil sıralı 4 dünyada en çok tercih edilen motordur. Çok tercih edilmemesinin sebebi maliyetin neredeyse 2 katına çıkmasıdır. Keşke v4 arabalara binebilsek, yanlışım varsa düzeltin lütfen.
Birçoğumuzun kullandığı motor Inline 4 yani sıralı 4 silindir tipidir.

Hacim çok yüksek olmadığı için 2x maliyet sebebiyle kimse pek yanaşmıyor v4 tipi motora.

Günümüzde 4 silindiri ikiye ayıran tek(sanırım) marka Subarudur oda v değil boxerdır.
V4 değilde V2 dersek Fiat 0.9 Twinair var, seside hoş bayaa. V4'ler motosikletlerde fazla kullanılıyor sıralı dörde göre enine daha az yer kapladığı ve viraj çıkışında gaz verildiğinde gücün daha efendi gelmesi sebebiyle. Kimi motorlarda da bunu taklit eden sistemler kullanılıyor (bkz: Yamaha r1), sesinin diğer sıralı 4'lere göre farklı olmasının sebebidir.
edit: 0.9Twinair paralel iki silindirmiş. Olsun V2 olarak Morgan 3 Wheeler örneğini verelim.
Maliyeti sebebiyle tercih edilmeyen motor tipi. Keşke olsa da binsek ama maalesef. Fakir düzen sıralı 4 silindire devam.
v tipi motorlar performanstan ziyade yer tasarrufu anlamına geldiğinden dört silindirli bir motorun v olmasını saçma bulduğum tip. hem maliyetli hem de sorunlu. mini araçlarda kullanılması mantıklı olabilir ancak. bu savı da o kadar minik arabaya dört silindirli bir motoru niye ekliyoruz diyerek çökertebiliriz. ekonomi ön planda değil mi, o kadar güçlü motoru n'apacağız?
1962-70 yılları arasında Ford Taunus 12M ve 15M modellerinde kullanılan motor düzenidir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri