12 silindirden oluşan motor tipidir. Altışarlı 2 sıra halinde konumlanır, silindirler arası açı genellikle 60 derece olarak ayarlanır. Yapısı itibariyle son derece dengeli ve düzgün çalışırlar. Bu sebepten dolayı denge şaftına da ihtiyaç duyulmaz.
iki adet l6'nın ortak krankta birleşmesiyle oluşan bir motorun geometrik dizilimi.
En sevdiğim motor seslerini çıkaran motor tipi. Sadece bir örnek: (bkz: aston martin v12 vantage s)
devir ufak hacimli ve aşırı beslemeli motorlar devri. bu küçük hacimli arkadaşlar bünyelerine göre ürettikleri inanılmaz güçlerle yılın motoru ödüllerine layık görülüyor. v12 motorlar yavaş yavaş tarihe gömülmeye başladı. hak vermemek de elde değil. normal gelir düzeyine sahip insanların asla elde edemeyecekleri hobi oldular. atmosferik motor çok az bir kesmin arzuladığı bir motor artık. küçük hacimli, turbolu, kompresörlü, superchargerlı, sıkıştırma oranları üzerinde oynanmış motorlar revaçta. ne kadar az yakarsa o kadar iyiye odaklandık ve gerçek motor gücünü, zevki unuttuk.

belki bir 5-10 sene içerisinde tamamen tarih olacaklar. günümüzde nesli tükenmekte olan bir kaçını hatırlayalım.

ferrari. ilk olarak 1947 yılında sadece 1.5 litrelik bir v12 ile çıkış yaptılar. aslında f1 bile v12'leri terketti. ferrari'nin hala yarışta kalması için evrim şarttı. turbolu v8'ler markanın hayatta kalmasını sağladı. ancak onları unutmadılar. hâlâ ferrari gtc4lusso gibi atmosferik güzellikler üzerine kafa yormaya devam ediyorlar.

lamborghini. traktör üretiminden supercarlara uzanan bir hikaye. onları özel yapan her daim bu v12 motorlar oldu. lamborghini miura, lamborghini countach, lamborghini diablo... arada v10 çıkarttı onlar da. rekabet ortamında gerekliydi. lakin marka hiçbir zaman v12'yi terketmedi. en özel modeller hep v12 motoruyla üretildi.

pagani. gerçi bu v12 motorlar kendilerine ait değil. mercedes-amg ürünü motoru alıp, italyan dokunuşlarıyla işliyorlar. az ama öz satıyorlar. v12'nin değerini bilen ender markalardan. bugatti(w16) ve koenigsegg(v8) gibi markalarla rekabet ederken; onlar asaletlerinden taviz vermiyorlar.

aston martin. v12'lerin aston martin tarihe dahil olmaları 90'lar civarı olması lazım. ingiliz mühendisler, ford mondeo'nun v6 motorlarını alıp bir v12 yaratmışlar. v12'nin tadını alan aston martin, uzun bir süre mercedes-amg'den temin ediyordu motorlarını. ta ki db11'e kadar. artık köln'deki kendi fabrikalarında atmosferik taş gibi v12'ler üretmeye başladılar. herkes v12'yi bırakırken; onlar daha bir sıkı tutunuyor.

bentley & audi. bentley için aslında v12 diyemeyiz. w12 daha doğru bir tabir. bentley continental gt 12 silindir mirasını devam ettirenlerden sadece. keza aynı çatı altında bulunan audi de öyle. a8'nin 6300cc'lik w12 özel modeli. sanırım audi'nin ürettiği tek 12 silindiri.

bmw & rolls-royce. bmw ilk v12 motorunu yaklaşık 30 sene önce 7 serisiyle tanıttı. 86 yılında çıkan e32 kasa devasa bir v12 motoru taşıyordu. ki daha sonra bu motorun 6600cc'lik torunu rolls-royce ghost tarafından da kullanıldı. hatta wraith ve dawn'da da.

mercedes-benz. pagani ve aston martin'in tedarikçisi. kendileri için yapmadıklarını düşünmek olmaz. maybach etiketi altındaki s serisi 6000cc'lik bir v12 ile arz-ı endam ediyor. s65, sl65 ve g65 gibi amg damgalı modellerde de mevcut. dünya otomotiv tarihinin her döneminde adı geçen bir üreticinin v12 üretmemesi zaten absürd olurdu.

toyota. evet, toyota'da yapıyor. şaşırmayın. ancak bu model sadece japon iç pazarında satılıyor. aracımızın adı toyota century. beklendiği üzere makam arabası. japon imparatorunun özel isteğiyle üretilmiş. zaten toplamda da 4 adet var. sanırım hepsi kraliyetin emrinde.

ve terkedenler. ilk akla gelen jaguar oluyor. uzun bir dönem v12'ye gönül verdiler ancak gemiyi ilk terkedenlerdenler. maserati de tamamen v8 ve v6'ya geçiş yapanlardan. mclaren ve volkswagen... mclaren f1'de v12 bmw motoru kullanılıyordu bir zamanlar. audi q7'de v12 dizel varyantı vardı. volkswagen bazı phaeton ve touareg'lerde bentley'in w12'lerini kullanmıştı.

saydığım bazı v12'ler -mercedes, aston martin, bentley gibi- turbo kullanıyor. ferrari hybrid sistemleri entegre etmeye çalışıyor. sanırım tek helal v12'yi lamborghini üretiyor günümüzde. umarım uzun bir süre daha bayrağı taşımaya devam edebilirler.
V12 ile ilgili düşündüğüm şöyledir. Eğer V12 bir otomobil kullanacaksanız bilin ki o otomobil son derece özel bir otomobildir. V12'nin böyle bir durumu var. V8'ler son derece standart otomobiller olabilir; bir Range Rover (80'li modeller) veya bir Buick Skylark (70'lerin sonu) gibi. Ama bir V12 motorlu araç hiç bir zaman sıradan olmaz.

Bugüne kadar çok V12 kullanmadım ama hatırı sayılır otomobillere de el atmadım değil: Ferrari F12, Lamborghini Aventador ve Ferrari Testarossa bunlardan bazıları...
3 silindirli motorlara bile benzin yetiştiremediğimiz bir ülkede kedinin ciğere baktığı gibi baktığımız hadisedir.
Bu sebeple ikinci elde çok makul fiyatlara BMW 750 veya Mercedes S600almaya heveslenilir. Ancak Aracın işletim giderleri ikinci el satış fiyatının bile üstündedir.
BMW, yeni M760i ile yeniden V12 üretimine geri dönmüştür...
gerçek gücün üretim evi.
arabanın yarısını kaplayan motorlar. v şeklinde dizayn edilmesi bile kurtarmıyor. spor arabalarda bildiğin arabanın yarısı motor. diğer arabalarda aracın heybetine heybet katan bir unsur.
Atmosferik olanı makbuldür,eğer kaldıysa...
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri