2011 yılında başlayan Volkicar tek marka kupasının ismidir. O yıldan bu yana kesintisiz olarak devam etmektedir. Sezonlar genelde 6 yarıştan oluşur. En dikkat çekici tarafı ise bazı şehir etaplarının yer almasıdır. Aydın şehir etabı gibi şehrin merkezine kurdukları ufak bir pist ile direkt olarak seyirciyle sıcak bir etkileşime geçebilen yarış çeşididir.
Toplu sıralama sistemi ile yapılan yarışlar 2 ayak olarak yapılır ve ikinci ayağında sıralama turu tam tersine olarak sıralanır. Yani en iyi sırayı yapan en son sırada başlar ve bu da yarışmanın sürekli dinamik ve heyecanlı kalmasına olanak tanır. İzlemesi bir o kadar zevklidir.
lassa'nın zamanında sponsoru olduğu, hatta isminin lassa v1 challenge olduğu, fakat lassa'nın motor sporlarından daha çok lastik firmasının futbolla olan alakasından dolayı Barcelona'ya sponsor olması ile çekildiği yarış serisidir. Yalnız ve seyircisiz bırakılmamalıdır, kalmayacaktır da zaten. Seveni çoktur.
21 ağustos tarihinde 2016 sezonunun başlayacak olduğu yarış. hakkındaki basın bülteni ise şöyle;


--- spoiler ---
Türk yarış otomobili Volkicar’ların heyecan dolu yarışı V1 Challenge, 21 Ağustos’ta İzmir Ülkü Park Yarış Pisti’nden 20 pilotla start alıyor.

Eşit güçteki Volkicar’ların yarışı V1 için son viraja girildi. Pistlerin efsane şampiyonu Ümit Ülkü tarafından organizasyonu üstlenilen V1’in, bu yıl, bambaşka bir heyecana sahne olması bekleniyor.

Rekabetçi ruhu, seyir zevki ve kazandıran yapısı ile organizasyona sponsor olan markaların da gözdesi olan V1, bu sezon TRT Spor’dan yayınlanacak ve milyonlarca sporsever ekran başında heyecana ortak olacak. Yayın saatleri ile ilgili bilgileri, sosyal medya hesapları ve web sitesinden takip edebilirsiniz.

Pilotlarda ayrı bir heyecan
2016 V1 Challenge’a, pilotlar da büyük bir ilgi gösterdi ve kontenjan dolduğu için kayıtlar kapandı. Bu yıl piste çıkacak 20 pilot arasında, İzmir iş dünyasının önde gelen isimleriyle birlikte eski şampiyonalarda derece yapmış pilotlar da yer alıyor. V1’e, “baba-oğul” katılacak olan Ahmet – Eren Burkay ile Bilal – Ubeyde Saygılı’nın pistteki mücadelesi ise merakla bekleniyor. Eren Burkay ve Ubeyde Saygılı, Ayhan Can Güven ve Can Toprak Candan ile birlikte Genç Yetenekler kategorisinde yarışacaklar. Türkiye Ralli Kadın Pilotlar Şampiyonu Burcu Burkut Erenkul da pilotlar arasında dikkat çeken bir diğer isim olarak öne çıkıyor. Ekranların sevilen yıldızı Ümit Erdim’in ise sempatik tavırlarının yanı sıra cesaretiyle de şampiyonaya yine ayrı bir renk katması bekleniyor. 2016 V1 Challenge, tüm zamanların en farklı, adrenalin dozu en yüksek ve en eğlenceli sezonuna hazırlanıyor.

Para ödülü arttı
Pilotlarına para kazandıran yapısıyla da bilinen V1 Challenge, ödül miktarını bu sene rekor seviyelere çıkardı. Toplamda 102.000 TL’nin dağıtılacağı organizasyonda; her yarışta 1’inciye 5.000 TL, 2’nciye 2.500 TL ve 3’üncüye 1.000 TL para ödülü verilecek.

V1 Challenge 2016 Takvimi
2016 sezonunda V1, toplam altı haſta sonunu kapsayacak ve 12 yarış üzerinden koşulacak. Her haſta sonu Cumartesi veya Pazar günü, tek gün süreli yapılacak olan organizasyonlarda, antrenman, sıralama turları, 1. yarış ve 2. yarış olmak üzere toplam 2 yarış yapılacak. Her yarıştan ayrı ayrı puan ve para ödülü kazanılacak.
--- spoiler ---

1.Hafta 21 Ağustos 2016 İzmir Ülkü Park Yarış Pisti
2.Hafta 18 Eylül 2016 Aydın Şehir Yarışı
3.Hafta 16 Ekim 2016 İzmit Körfez Yarış Pisti
4.Hafta 30 Ekim 2016 İzmir Ülkü Park Yarış Pisti
5.Hafta 13 Kasım 2016 İzmir Ülkü Park Yarış Pisti
6.Hafta 27 Kasım 2016 İzmir Ülkü Park Yarış Pisti

aynı zamanda yarış sonucu verdiği para ödülü ile de tanınır. hatta işin kulisinde espri olarak Can Tolon kendine ev aldı beeee gibi nidalar dolaşmaktadır. tabii ki işin şakası bir yana Can Tolon'un üstün performans sergilediği bir yarış serisidir.
İkili kalkışlı eleme sistemi, dörtlü kalkış eleme sistemi, toplu sıralama sistemi gibi 3 farklı yarış biçimini içeren yarış serisi.
TRT'de yayınlanacak şirinler yarışı.
--- bu hafta yaşananlar ---
V1 Challenge 2016 sezonu, İzmir Ülkü Park Yarış Pisti’nde başladı. Birbirinden ünlü ve başarılı 20 pilotun start aldığı ilk haftada, müthiş heyecan yaşandı.

V1’in ilk haftasında yaşanan yüksek mücadele, sıcak geçecek sezonun ilk sinyallerini verdi. Pilotlar arasındaki rekabet, kelimenin tam anlamıyla tavan yaptı. Antrenman turlarında ısınan pilotlar, sıralama turlarında avantaj yakalamak ve en hızlı isim olmak için kıyasıya mücadele etti. Sıralama turları sonunda genç pilot Ayhan Can Güven en iyi zamanı yapıp ‘pol’ pozisyonunu elde ederken, şampiyonanın iddialı isimlerinden Burak Çukurova ikinci, Göksun Erkek ise üçüncü sıradan start alma hakkını kazandı.

İzmir Ülkü Park pistinde yapılan ilk yarışta; Burak Çukurova, ikinci sıradan start almasına rağmen daha start anında öne fırladı ve liderliğe yükseldi. Liderliğini 12 tur boyunca koruyan tecrübeli pilot, yarış sonunda damalı bayrağı geçen ilk isim oldu. Sezona iyi bir başlangıç yapan BURAK ÇUKUROVA’nin ardından, start anında üçüncülüğe kadar gerileyen ancak daha sonra iyi bir yarış çıkarıp rakibini geçen AYHAN CAN GÜVEN ikinci, GÖKSUN ERKEK üçüncü geldi. İlk yarışta spin atanlar, pistten çıkanlar ve tozu dumanı birbirine katanlar ise Ülkü Park’taki heyecanı bir doz daha yükseltti.

Format gereği ilk yarışta puan alan ilk 12 pilotun tersten start aldığı ikinci yarışta tam bir heyecan fırtınası yaşandı. On birinci sıradan start alan Ayhan Can Güven müthiş bir atak yaparak 8’inci turda liderliği ele geçirdi. Kıran kırana geçen son 4 tur sonunda birinci gelen genç pilot AYHAN CAN GÜVEN’in sevinci görülmeye değerdi. İlk haftanın son ayağında OKAN TANRIVERDİ ikinci, ilk yarışın birincisi, eski şampiyonlardan BURAK ÇUKUROVA ise üçüncü oldu.

Türkiye’nin ilk para ödüllü şampiyonası V1, başarılı pilotlarını ödüllendirme geleneğini bu yıl da sürdürdü ve toplam 102.000 TL ile ödül miktarını rekor seviyelere çıkardı. Her yarıştan ayrı ayrı puan ve para ödülünün kazanıldığı organizasyonda, ÇETMEN sponsorluğunda 1’incilere 5.000 TL, 2’ncilere 2.500 TL ve 3’üncülere 1.000 TL para ödülü verildi. Böylece sezonun ilk haftasında yapılan 2 yarış sonunda toplam 17.000 TL para ödülü sahiplerini buldu.

23 yaş altı Gençler Kategorisi ve 40 yaş üstü Master Cup’ta ise ilk haftanın 1. ve 2’nci yarış sıralaması şu şekilde gerçekleşti.

--- bu hafta yaşananlar ---
Hayvan gibi yarışıyolar. İzlemesi mükemmeldi

--- spoiler ---
V1 Challenge 2016 sezonu, 21 Ağustos günü İzmir Ülkü Park Pisti’nde gerçekleştirilen 1.ayak yarışı ile başladı. 20 pilotun start aldığı ilk yarışta, yaşanan yüksek mücadele, sıcak geçecek sezonun ilk sinyallerini verdi.

Antrenman turlarında ısınan pilotlar, sıralama turlarında avantaj yakalamak ve en hızlı isim olmak için kıyasıya mücadele etti. Sıralama turları sonunda genç pilot Ayhancan Güven en iyi zamanı yapıp pole pozisyonunu elde ederken, kupanın iddialı isimlerinden Burak Çukurova ikinci, Göksun Erkek ise üçüncü sıradan start alma hakkını kazandı.

Günün ilk yarışında; Burak Çukurova, ikinci sıradan start almasına rağmen startla birlikte liderliğe yükseldi. Liderliğini 12 tur boyunca koruyan tecrübeli pilot, yarış sonunda damalı bayrağı geçen ilk isim oldu. Sezona iyi bir başlangıç yapan Çukurova’nın ardından, start anında üçüncülüğe kadar gerileyen ancak daha sonra yükselmeyi başaran Ayhancan Güven ikinci ve Göksun Erkek üçüncü oldular.

Format gereği ilk yarışta puan alan ilk 12 pilotun tersten start aldığı ikinci yarışta tam bir heyecan fırtınası yaşandı. On birinci sıradan start alan Ayhancan Güven müthiş bir atak yaparak 8’inci turda liderliği ele geçirdi. Kıran kırana geçen son 4 tur sonunda birinciliği kazanan Güven’i, Okan Tanrıverdi ikinci ve Burak Çukurova üçüncü olarak takip etti.

Ayhancan Güven aynı zamanda her iki yarışın gençler birincisi olurken, Master kategoride her iki yarışı İzmirli sporcu Adem Çetmen kazandı. TRT Spor’dan yayınlanan Volkicar’ların, heyecan dolu mücadelesi V1 Challenge, 18 Eylül’de Aydın Şehir Yarışı ile devam edecek.
--- spoiler ---


Kaynak : TOSFED
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri