• / 2
-önü boşken frene basıp duran tip: genelde e serisi bunlar. Solda 100 110 la gider ara ara fren yapar. Yol vermek mi? Haşa.

-soldan yardıran uzun yol tecrübeli abileri:tecrübeli diyorum çünkü bunlar 520d e220d gibi sürekli yol yapan abiler. Mesafeyi korumak şartıyla arkasına yapışabilirsiniz. Önünüzü açar, virajları tanır, radar noktalarını bilir. Tabi her gördüğünüzün peşine takılmayın belki de acemidir. Hepimizde yapmışızdır.

Tatile gideceği için araba alan tip: yanlış anlaşılmasın gelir durumunu eleştirmiyorum kimsenin ama genelde ucuz arabalar ve yaz döneminde hortlarlar. Şerit tutturamazlar en ufak birşeyde heycanla sağa sola kaçarlar. Koltuklarıda farkettiğim üzere hep dimdik konumda. Buda sanırım her an tetikle ve tedirgin oldukları için.

Tanım:uzun yolda karşılaştığımız tipler.
-100'ün altına inmeyen, 200 km boyunca bi arkanızda bi önünüzde beliren tırcı adam. kaçınılmalıdır.

-keyif pezevengi: genelde 90-100 arası giderler. araçta en az iki kişilerdir. o koyu muhabbet antalyaya kadar durmadan devam edebilir. sürekli yakıt tüketimine bakılır rekor kırmaya çalışılır.. kaçınmaya gerek yoktur, yanaş sigara iste verir, kola dök de uzatır, şarkı iste önerir. iyidir bu

-piknik tip doblo, fiorino, caddy: arkada 9 tane çocuk harala gürele, dayı ön koltukta el ağızdaki sigarada, yan koltukta oturan başörtülü ablanın eller devamlı arkada. ara sıra hızlanıp boş yolda sarhoş gibi sağ sol gidebilir. kaçınılmalıdır.

-tecrübeli abi: denildiği gibi basar gider. her hafta uzun yol yapar bu tipler, cepte para da vardır. o yüzden dışarda kahve içmeye çıkmış gibidirler. piknik tip dobloya pek benzemez. önünde durmaktan kaçınınız.
sollama kankası: uzun yol mesafesine bağlı olarak aranızdaki telepati seviyesi gelişebilir. Sizinle aşağı yukarı aynı hızda gider ve genellikle birlikte sollamaya çıkarsınız. 4 veya 5’inci araçtan sonra hız durumuna göre karşılıklı yol vermeler başlar. Çok yaşa sollama kankası, uzun yollara neşe katan nadir vatandaşlardansın.
Uzun yoldaki sürücüler iki genel başlık altında incelenebilir. Sol şerit sevdalıları ve sol şerit temizleyicileri.

-Sol şerit sevdalıları: Sürekli karşılaştığımız, ülkemiz trafiğindeki sürücülerin %90'nın oluşturduğu gruptur. Hızı sağdaki şeride uygun olsa da en sol şeridin cazibesine kapılan bu kardeşlerimiz nadiren selektör yemeden yol vermeyi tercih ederler. Büyük çoğunluğu minimum 3 selektör sonrası, fren yaparak olmaları gereken şeride girerler.

-Sol şerit temizleyicileri: Sol şerit sevdalılarının anti karakteridir. Sol şeridi temizlemeye ant içmiş bu sürücüler, dakikada 20+ selektör yapma yetenekleriyle bilinirler. Benim favori karakterimdir, arkasına takılıp yolu sizin içinde açışını izlemek çok keyiflidir. Belli bir süre sonra baştaki heyecan ve enerjilerini kaybedip, pes edebilirler, biraz nöbet değişimi yapıp, daha sonra bayrağı tekrar onlara teslim edebilirsiniz.
-Sol şeritten ayrılmak istemeyen sürücüler: Bu sürücülerin büyük bir çoğunluğu 110-120 beygir premium(!) araçlara sahiptir, onlardan yol isteyemezsiniz çünkü onlar premium otomobil sahibidir, fakirlerin(!) onlardan yol isteme hakkı yoktur. Bir otomobilin fiyatına göre yürüdüğünü düşünürler, fluence, accent blue gibi araçlar onları sollayınca moralleri bozulur.
-Sağ şerit müdavimleri: Düşük güçteki atmosferik motorları ile yakıt tüketimini artırmamak için 100 km/h gibi hızları fazla geçmezler, otomobil birde bagaj ve yolcuyla doluysa iyice sağ şeritte sabitlenirler. Bu sürücüleri rahatça geçip yolunuza devam edebilirsiniz, kimseye ayak bağı olmazlar.
-Uyumadan yola çıkan şoförler: Sadece ağır taşıtlarda görülmez, uykusuna direnen bir çok otomobil şoförüne de rastlayabilirsiniz, şeritinden sağa sola sapmaya başladığını gördüğünüz zaman dikkat edin çünkü o zaman gözler yavaş yavaş kapanıyordur, yanından hızla uzaklaşmanızı tavsiye ederim.
-bir türlü hızını sabitlemeyen tipler. hız sabitleme ile gidersiniz, sizi 100 metre geçerler sonra yavaşlarlar, hızınız sabit olduğu için bu aracı tekrar geçersiniz, sizin geçtiğinizi görünce tekrar gaza yüklenip sizi geçerler, dar alanda sürekli bu geri zekalı ile uğraşmamak için gaza yüklenip yaklaşık bir kaç dakika yüksek süraatlerde gittikten sonra tekrar hız sabitleme açılıp rahat rahat gidersiniz.
Sağ şeritte de sol şeritte de gitse 60 km ile giden ala gavatlar
60+ yaşındaki annesini ayvalıktaki yazlığına götüren 20 yaşlarındaki yeni ehliyetli pelinsu.
bu pelinsular genellikle aynasından sarkan hello kitty maskotu ile ilaç mümessili özgelerden ayrılırlar. söz konusu pelinsuların cincikleri direksiyon ile birdir ve bazı noktalarda ellerini kullanmadan arabalarını kullanabilmektedirler.
sol şeritte 60 ile gitmeleri başlıca özellikleridir.
Ağır vasıtalara sürekli laf atan eleştiren şehir gazcısı tipler.
Ağır vasıtalarında binek araç gibi durup hızlanabileklerini sanarlar.
Köy yolu ayrımından ana yola atlayan sw kasa toroscu:
Dünya şeyinde değildir. Arkadan kaçla gelirlerse gelsinler sağ şeritten yavaşça sokulur ve aheste aheste hızlanır. Genelde şeridi tutturamaz. Gece yolculuklarında büyük risk oluşturur.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir