duruma göre hangisinin daha avantajlı olduğu değişen karşılaştırmadır.

öncelikle ticari faaliyeti bulunmayan bir şahıs için uzun dönem kiralama asla avantajlı değil. (tartışmaya kapalı)

peki ticari faaliyeti olan bir şahıs için kendi kullanacağı aracı kiralamak avantajlı mı? Bence yine değil?
araç kiralamaların euro üzerinden olması son dönemde dövizin yükselmesi ve nereye kadar gideceği de belli olmaması uzun dönem kiralamayı riskli kılıyor.
KDV avantajı ve gelir vergisi avantajı var ama bence yeterli değil. sen bu araba için neredeyse arabanın parası kadar ödeyeceksin 2 veya 3 yılda. sonra kira bitecek elde bir şey olmayacak.
bu kiralamacı arkadaşlar ne avantajlar vaat ediyor. MTV ödemesi (bir zahmet bir tane arabanın mtv'sini takip et)
servis ücretini karşılıyor (adam gibi kullan arabanı, standart bakım masrafı abartılı bir şey tutmuyor zaten)
dolayısıyla bu avantajların çok manası kalmıyor.

Peki kim için avantajlı bu kiralama?
tabi ki büyük şirketler için
kimin bindiği, kimin nasıl kullandığı belli olmayan araçlar bunlar.
servisini, arızasını, vergisini, cezasını, satmasını, almasını takip edecek ekip kurmak bile gerekir ayrıca.
bir de şirketlerin sıcak paraya ihtiyacı büyük oluyor, o kadar para da arabaya gömmek haliyle işlerine gelmiyor.

yani bence ayda 2-2 öderim ne olacak falan diye düşünmeyin, gidip arabanızı satın alın, misler gibi kullanın, istediğiniz zaman da gidin pazarda, internette satın. uzun dönem kiralamaya hiç heves etmeyin.
uzun dönem borçların altına girmeyi gözüne kestiremeyenlerin kiralama şıkkını seçtiği karşılaştırma. trafikte sayısı azımsanmayacak derecede artan şirket filo arabalarının yanı sıra insanların artık kişisel kullanım adına da tercih etmeye başlamaları bazı alışkanlıkların değişmeye başladığını gösteriyor. özellikle avrupa'da kiralama şirketlerinin araç satışlarındaki payları %50'nin üzerinde ve hatta bazı ülkelerde %70'lere dayanıyor. istatistiklere göre insanlar artık almak yerine kiralamayı seçiyor.

türkiye'de de geçen sene satışı yapılan araçların %20'si kiralama şirketleri tarafından alınmış. uzmanlar bu rakamın bu sene daha da büyümesini öngörüyor.

bu gidişle bireysel satışların sadece hobi amaçlı alınacak araçlara dönmesi yakındır. gazlayacak, piste çıkacak kişiler sadece parayı bayılıp araba alacak herhalde. diğer türlü ailevi, gezmelik ihtiyacını şirket arabaları zaten sağlıyor. kiralama rakamları biraz daha makul fiyatlara inerse, bireysel araç almaya saflık gözüyle bakılacağını gösteriyor.
Kişisel olarak kiralamanın hiç bir avantajı yok. Vergi avantajı da yok, kiralama sonunda otomobil sizin de olmadığı için direk zarar ziyan. Ama firmalar için mantıklı yanları var.

- Vergi avantajı
- Arabanın hırpalanması sizin probleminiz değil
- Kaza anında mağduriyet yok, risk yok

Doğal olarak sürekli büyüyen bir sektör haline geldi araç kiralama.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri